Persuasion by fear: Securitization of Iraq by the us administration between 2001 and 2003
Korku ile ikna: Irak'ın Amerikan yönetimi tarafından 2001 ve 2003 arasında güvenlikleştirilmesi
  1. Tez No: 345042
  2. Yazar: BAŞAR BAYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, Irakın 2001 ve 2003 yılları arasında Amerikan yönetimi tarafından güvenlikleştirilmesi sürecini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, güvenlikleştirme süreci kim, neden, ne zaman, hangi şartlar altında, nasıl ve hangi sonuçlarla soruları sorularak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel argümanı, Amerikan Yönetiminin Iraka karşı olağanüstü tedbirler alabilmek maksadıyla, hem kendi toplumunu hem de uluslararası toplumu ikna edebilmek için, Irakı güvenlikleştirdiğidir. Bunun yanında, Amerikan Yönetimi bu süreçte Irak kitlesel imha silahlarına sahiptir, Irakın nükleer emelleri vardır, Irakın terör örgütleriyle bağlantıları vardır, Irak Birleşik Devletlere ve Amerikalılara düşmandır ve Irak bölge ve dünya barışı için tehditdir gibi argümanlar kullanmıştır. Çalışmada iki temel yöntem kullanılmıştır. Bunlar literatür taraması ve içerik analizidir. Güvenlikleştirme sürecinin birimleri ile sürecin hangi şartlar altında oluştuğunu ortaya koymak ve analiz etmek maksadıyla ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca Savaşın resmi olarak sunulan sebeplerini ortaya koymak maksadıyla içerik analizi yapılmıştır. Son olarak güvenlikleştirme sürecinin nasıl olduğunu ortaya koymak maksadıyla da bir diğer içerik analizi yapılmış, bu içerik analizinde Amerikan Başkanı George W. Bushun 85, dört diğer önde gelen hükümet temsilcisinin 22 adet konuşması belirli bir çerçeve dahilinde analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışmada, işgal başlamadan önce Irak konusunda başarılı bir güvenlikleştirme süreci vuku bulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give a comprehensive analysis of the securitization process of Iraq by the US Administration between 2001 and 2003. To that end, the study analyzes the securitization process by asking the questions who, why, under which conditions, how and with what results. The main argument of the study is that the US Administration securitized Iraq to convince both its own public and the international community to take extraordinary measures against it. Moreover, during this process, the US Administration used arguments like Iraq possesses weapons of mass destruction, It has nuclear ambitions, It has terrorist linkages, It is hostile to the US and American people and It is a threat to regional and world peace in order to present Iraq as a security threat. Two main research methods are used during the study. These are literature review and content analysis. A detailed literature review is conducted to find out and analyze the units of the securitization process and the conditions under which the process took place. Moreover a content analysis is done to analyze the formally presented reasons of the War. Finally the content analysis method is used again to analyze how the securitization took place. Within this aim, 85 speeches of President George W. Bush and 22 speeches of four other prominent government officials are analyzed according to a framework. Finally the study reached the conclusion that, a successful securitization process took place before the 2003 invasion of Iraq.