Ekonomik kriz döneminde yürütülen iletişim kampanyalarında ikna stratejileri
Persuasion strategies of the communication campaigns implemented in the economic crisis period
- Tez No: 265290
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kapitalist sistemin derin bir kriz anında kendini toplumsal olarak yeniden üretebilmesini ve devamını sağlayan araçlar arasında halkla ilişkiler vazgeçilmez bir konumda yer almaktadır. Bir kriz yönetimi stratejisi olarak, pazar ve toplum ilişkilerinin denetiminin sağlaması için insanların bilinçlerinin ve davranışlarının kontrol edilmesi; bunun için de ekonomik kriz gerçeğinin insanların içselleştirebileceği bir şekilde sunulması gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, kitleleri ikna ve rıza yoluyla kontrol etmeye çalışan bir kitle manipülasyon yöntemi olarak halkla ilişkiler uygulamaları ile egemen iktisat paradigmasının piyasa mekanizması arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu bağlamda küresel kapitalizmin tarihin en derin krizlerinden birini yaşadığı bir dönemde, Türkiye'de krize çözüm sunmak amacıyla gerçekleştirilen iletişim kampanyalarında kriz gerçeğinin nasıl tanımlandığı, hedef kitlelere hangi mesajların iletildiği, kitlelerin hangi amaçlar doğrultusunda yönlendirildikleri, bilinçlerinin biçimlendirilmesi için yürütülen faaliyetler ve ikna stratejileri incelenmiştir. Araştırma yönteminde kampanyaların internet siteleri, afişleri, reklam filmleri gibi görsel materyallerindeki göstergeler betimleyici içerik analizi ile incelenmiş, kampanya mesajlarının söylemleri ve kampanya boyunca izlenilen ikna teknikleri ise eleştirel söylem analizi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucu edinilen bulgularda söz konusu kampanyaların kitlelerin bilinç ve davranışlarını yönlendirmek için korku çekiciliği, mizah çekiciliği, iş birliği çekiciliği gibi yoğun duygusal öğelere başvuran ikna stratejileri benimsedikleri görülmüştür. Kampanyaların üstlendikleri temel rolün, piyasa mekanizmasının mevcut işleyişi çerçevesinde firmalar, devlet, tüketiciler, çalışanlar arasında ortak çıkar, değerler, faydalar ve iyi niyet oluşturma çabası üzerine odaklanan bir ilişki yönetimi olduğu saptanmıştır. Değerlendirmeler sonucunda, halkla ilişkiler şirketi ve reklamcılar tarafından yürütülen söz konusu kampanyaların egemen iktisat paradigmasının yönetimsel bir aracı olarak uygulamaya geçirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Among the tools providing the social continuity and reproduction of capitalist system in its deep crisis period, public relations takes an indispensable place. As a crisis management strategy, control of conscience and behavior, the relation between market and society, the presentation of the crisis in a manner that can be internalized by people, are essential. The main aim of this study is to investigate the relationship between the the public relations practices as a mass manipulation technique that tries to control people by the means of persuasion and consent, and the dominant economic paradigm of market mechanism. In this context, in a period in which the global capitalism saw one of the deepest crisis in its history, it is analysed that how the crisis reality is defined, which messages sent to target audience, towards which aims the people are manipulated in the communication campaigns implemented against the economic crisis. By the research methods, the visual materials of the campaigns such as web sites, posters, advertisement films are examined by descriptive content analysis; the discourses of the campaign messages and the persuasion techniques used by the campaigns are tried to be explained by critical discourse analysis. As a result of the research methods applied, it appeared that the campaigns adopted the persuasion strategies which applies intensive emotional factors such as fear appeal, humor appeal, cooperative appeal. It is detected that the main role of the campaigns is the relation management focuses on the effort for creating goodwill, common interest, values and benefits among firms, state, consumers and workers in the existing process of market mechanism. It is also seen that the campaigns prepared by the public relations firm and advertisers, are implemented as a means of management tool of dominant economical paradigm.