The impact of firm specific factors on capital structure: Empirical evidence from Turkey
Firmaya özgü faktörlerin sermaye yapısı üzerine etkileri: Türkiye örneği
- Tez No: 345082
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, firmaların kurumsal sermaye yapısı kararları üzerindeki firmaya özgü faktörlerin etkisini analiz etmektir. Analiz İSO 1000 işletmeleri arasında yer alan Borsa İstanbul?da işlem gören 100 üretim işletmesinin 2005-2011 dönemindeki yıl sonu gözlemlerine dayanmaktadır. Panel veri yöntemi kullanılarak; maddi varlık yapısı, kârlılık, firma büyüklüğü, borç dışı vergi kalkanı ve büyüme fırsatları, sermaye yapısı kararlarının firmaya özgü belirleyicileri olarak değerlendirilmiştir. Firmaların sermaye yapısını temsilen analizin bağımlı değişkeni olarak kaldıraç oranı kullanılmıştır. Sonuçların alternatif kaldıraç tanımlarında geçerliliğini test edebilmek için çalışmada toplam borcun ve uzun vadeli borcun toplam varlıklara oranı hem piyasa hem defter değerlerine göre ölçülmüştür. Firmaların finansman kararları ile ilgili olarak çalışmanın önemli bulgularından biri sabit varlıkların uzun vadeli borcu pozitif toplam borcu ise negatif yönde etkilediğidir. Ayrıca kârlı firmaların daha düşük, büyük firmaların ise küçük olanlara kıyasla daha yüksek borç oranlarına sahip olma eğiliminde olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, büyüme fırsatı ve borç dışı vergi kalkanı ile firmaların borç düzeyleri arasında negatif ilişki olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sadece piyasa değerine bağlı kaldıraç oranlarıyla arasında anlamlı ilişki bulunan büyüme fırsatları değişkeni dışında, diğer tüm değişkenlerin etkisinin farklı kaldıraç tanımları üzerinde aynı olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze the impact of firm specific factors on corporate capital structure decisions of firms. The analysis is based on the year end observations of 100 firms which are among the top 1000 industrial enterprises listed on Borsa Istanbul for the period 2005-2011. By using panel data methodology, five explanatory variables: tangibility, profitability, firm size, non-debt tax shields and growth opportunities are evaluated as the firm specific determinants of capital structure decisions. The leverage ratio which is the dependent variable of the analysis is used as the proxy of firms? capital structure. In order to test whether crucial results are robust to alternative leverage definitions, throughout the study we measured leverage as the firm?s total debt to total asset and long term debt to total asset ratios by focusing both on book and market based measures. The major findings of the study with respect to financing decisions of firms provide significant and positive impact of tangibility on long term debt ratio, however it turns out to be inverse for total debt ratio. In addition, we found that profitable firms tend to have lower leverage; and larger companies tend to have higher debt ratios compared to small ones. What is more, evidence support that firms with greater growth opportunities and non-debt tax shield reveal inverse relation with debt level. Except the impact of growth opportunities which is only significant for market based leverage ratios, the findings for all other variables are robust for different definitions of leverage.