Radyoizotop yöntemiyle kan akışının ölçülmesi
  1. Tez No: 34511
  2. Yazar: MAHMUT SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GİRGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu tezin“ Giriş ”bölümünde radyoizotopların tıp alanında kullanılmaları ve çalışmada kullanılan Technetium-99 izomeri ( Tc-99m) 'nin özellikleri hakkında kısaca bilgi verilmiş; ayrıca çalışmanın amacı açıklanmıştır.“ Materyal ve Metod ”bölümünde, deney düzeneği ve uygulanan yöntem ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu amaçla gamma ışınlarının madde ile etkileşmeleri, gamma kameraların çalışma ilkeleri, sayım koşullan, Tc-99m 'in üretilmesi ve detektör yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca çalışmanın gerçekleştirildiği model bacağın oluşturulması ve nitelikleri, ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Metod kısmında, seçilen yöntem doğrultusunda deneyin yapılışı ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi anlatılmıştır.“ Bulgular ”bölümü, sıvı akışının doğrudan doğruya ve radyoizotop yöntemiyle ölçümlerinden elde edilen sonuçların karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Yapay bacakta elde edilen sonuçlarla, damar hastalığı olan ve normal insanlar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.“ Tartışma ve Sonuç ”bölümünde ise, ölçümlerden kaynaklanan hataların en küçük düzeye indirilmesiyle, daha güvenilir sonuçlara ulaşılabileceği vurgulanmıştır. Veriler, yapay bacaktaki sıvı akışına uygulanan bu yöntemin, oluşan düşük radyasyon dozu nedeniyle, insan bacağına da uygulanabileceğini göstermektedir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY In chapter“ Introduction ”of this thesis, a short information has been given on the uses of the radioisotopes in field of medicine and on the properties of Technetium- 99 isomer (Tc-99m) used in this work. On the other hand, the aim of the work has been explained. In the chapter of“ Material and Method ”the experimental set-up and the method used has been explained in details. For this purpose, information has been given on the interaction of gamnia rays with matter the operation principles of gamma cameras, the counting conditions, the production of Tc-99m and the structure of the detector. Furthermore, the formation and the properties of the artificial leg, by which the work was carried-out, have been explained in the details. In the section of method, the manipulation of the experiment in the sense of method choosed and the evaluation of the data obtained have been pointed out. The chapter of“ Findings ”includes the comparisons of the results obtained from the measurements of the liquid flow by both direct and radioisotope methods. The results obtained from the works made on normal human and those they have vascular illness were compared with the results from artificial leg. In the chapter of“ Discussion and Results ”, it has been stated that it can be reached to the more confident results, if the errors from the measurements could be reduced to the minimum level. The data show that this method, which was applicated to the liquid flow in artificial leg, can be also applicated to the human leg due to low radiation dose. 56