Sixth grade students' perceptions of and engagement in ethnomathematical tasks in the area measurement concept
6. sınıf öğrencilerinin etnomatematik etkinlikleriyle olan etkileşimleri ve bu etkinlikleri algılayışları
  1. Tez No: 345122
  2. Yazar: HATİCE EZGİ AKTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı etnomatematik ile zenginleştirilmiş bir matematik öğretiminin, 6.sınıf öğrencilerinin alan ölçme konusunu nasıl algıladıkları ve ilişkilendirdiklerini belirlemektir. Çalışmanın katılımcılarını İzmir ilinin kırsal bölgesinde yer alan bir devlet okulunun on iki 6.sınıf öğrencisi oluturmaktadır. Çalışmada Temel Nitel Araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmacı aynı zamanda uygulamanın yapıldığı sınıfın matematik öğretmendir. Araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan alan ölçme ile birlikte uzunluk ve arazi ölçme gibi tamamlayıcı konuları içeren etkinlikler öğrencilere uygulanmıştır. Bu yöntemle öğretimin öğrencilerin alan ölçme konusunu nasıl algıladıkları ve ilişkilendirdiklerini belirlemek için sınıf içi gözlem, gözlem notları, video kayıtları, öğrenci etkinlik değerlendirme formları ve öğrenci çalışma kağıtları kullanılmıştır. Toplanan veriler, öğrencilerin etnomatematikle zenginleştirilmiş etkinlikler boyunca performanslarını tespit etmek amacıyla analiz edilmiş ve detaylıca aktarılmıştır. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin kültürleriyle ve günlük pratikleriyle ilişkili etkinliklerin sunulması ile işlenen derslerin, öğrencilerde motivasyon, ilgi ve özgüven artışı, rahat ve keyifli matematik dersi, barışçıl ve paylaşımcı sınıf ortamı, ve problem çözme becerisinde gelime gibi sonuçlar ortaya koymuştur. Çalışma aynı zamanda bu anlamda en farkedilir performans deği?imlerinin orta ve orta-alt baarı seviyesine sahip öğrencilerde gözlenirken, düşük ve yüksek başarılı öğrencilerin var olan durumlarını koruduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the sixth grade students perceptions of and engagement in ethnomathematical tasks in area measurement concept. The study aims to explore how do students perceive and engage with the area measurement instruction enriched with ethnomathematics. Data was collected from twelve 6 th grade students in a public school located in rural İzmir. The design of the research was basic qualitative research design which the researcher was also the teacher at the same time. The area measurement topic with its supplementary topics such as length measurement and land measurement were covered with the ethnomathematics based tasks developed by the researcher. Classroom observations, field notes, video recordings, students? task sheets, students activity assessment forms were used to evaluate the students? perceptions of and engagement with instruction. The data was described in detail and analyzed to identify the students performances during the activities enriched with ethnomathematics.