Beginning early childhood education teachers' career perceptions, expectations, concerns and their experiences in public schools
Göreve yeni başlayan okulöncesi öğretmenlerinin kariyer algıları, beklentileri, kaygıları ve devlet okullarındaki deneyimleri
- Tez No: 345121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİGDEM HASER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine başlamadan önceki algılarını, beklentilerini ve kaygılarını, ardından da devlet okullarında göreve başladıklarında yaşadıkları deneyimlerini incelemektir. Bu çalışma aynı zamanda yeni öğretmenlere karşılaştıkları sorunlarla kendi başlarına kalmamaları için sunulan destekleri ve gelecekte başarılı bir öğretmen olmaları için sunulan fırsatları araştırmaktadır.Bu olguyu araştırmak için aynı öğretmen eğitim programından mezun olmak üzere bulunan 16 öğretmen adayı ile gelecekteki mesleklerine yönelik algıları, beklentileri ve endişeleri hakkında derinlemesine görüşme yapılmıştır. İlk çalışmaya katılan öğretmenler Türkiye'nin çeşitli illerindeki devlet okullarında öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Bu 16 öğretmen ile tekrar iletişime geçilmiş ve devlet okullarında çalışmaya başladıktan sonra yaşadıkları deneyimler üzerine öğretmenlik mesleğinde birinci ve ikinci dönemlerini tamamladıktan sonra görüşme yapılmıştır.Verileri analiz etmek için Moustakas'ın olgubilimsel yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler öğretmenlerin öğretmen eğitim programı ve devlet okullarındaki yaşantıları hakkında aktardıklarına dayanmaktadır. Araştırmanın bulguları göstermiştir ki öğretmen adayları devlet okullarında karşılaşabilecekleri pek çok zorluğun farkında olup bunları kabullenmiş durumdadırlar. Fakat bazı zorluklar onların beklentilerinin çok ötesinde çıkmıştır. Öğretmenlerin karşılaştıkları zorluklar öğretmen eğitim programından, Milli Eğitim Bakanlığı'nın sisteminden ve öğretmenlerin atandıkları yerlerdeki yerel koşullardan kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda öğretmen eğitimi programları, Milli Eğitim Bakanlığı ve okul yöneticileri için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to scrutinize perceptions, expectations and concerns of pre-service early childhood education (ECE) teachers before they start their careers and their challenges in their first year as they became beginning teachers. This study also focused on documenting public school contexts where beginning teachers have been either supported and given the opportunity to develop as successful teachers or discouraged and left alone with the challenges in their first year of teaching.In order to investigate this phenomenon, 16 pre-service early childhood education teachers studying at the same teacher education program were interviewed about their perceptions, expectations and concerns on their future profession immediately before their graduation. Participating teachers started to teach in public schools at different cities after their graduation. They were interviewed at the end of the first and the second semester they taught about their experiences and difficulties, and positive aspects of working in public schools.Moustakas?s phenomenological analysis was utilized to analyze data from interviews in which beginning teachers reflected on their experiences in teacher education program and of being new teachers in public school context in Turkey. Findings have revealed that pre-service teachers were aware of many difficulties in public schools and ready to contend with those difficulties, yet some of the challenges they faced were beyond their initial anticipation. All those challenges were originated from teacher education program, Ministry of National Education?s system itself, and local condition where beginning teachers were appointed. Suggestions for teacher education programs, Ministry of National Education, and administrators were proposed.