Competitiveness of Turkish textiles and clothing industry
Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün rekabetçiliği
  1. Tez No: 345139
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞTEPE BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk tekstil ve hazır giyim sektörü ihracata, GSYİH'ye ve istihdama olan katkısı bakımından, Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biridir. Ayrıca, pek çok sektör ile bağlantısı bulunmaktadır. Anılan nedenle, sektörde ortaya çıkan gelişmeler tüm Türkiye ekonomisini etkilemektedir. Dolayısıyla, tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların rekabetçiliğinin analizi, daha rekabetçi bir ülke için oldukça önemlidir.Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, Türk tekstil ve hazır giyim sektöründe rekabetçiliğin belirleyici faktörlerinin araştırılması ve firma özellikleri ile gelecek beklentilerinin Türk tekstil ve hazır giyim firmalarının rekabetçi avantaj algısı üzerindeki etkilerinin analiz edilmesidir. Çalışma ayrıca, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün yapısının analiz edilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish textile and clothing industry is one of the pillar industries of Turkish economy with its contribution to export, GDP and employment. Also, it has linkages with many other industries. As a consequent, developments emerged in the industry eventually affect the overall economy of Turkey. Hence, analysis of the competitiveness of the enterprises operating in the textile and clothing industry of Turkey is very important for a more competitive country.Within this context, the purpose of this study is to explore the key determinants of competitiveness of Turkish textiles and clothing industry, and analyze the effects of firm characteristics and future expectations on perceived competitive advantage of Turkish textiles and clothing firms. The study further purposes to analyze the Turkish textiles and clothing industry?s structure.