Analyzing the effects of deep-level diversity on team dynamics
Takım üyeleri arasındaki derin çeşitliliğin takım dinamiği üzerindeki etkileri
- Tez No: 345140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. PINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma takım üyeleri arasındaki derin çeşitliliğin takım dinamikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Grup içi çatışma (ilişki çatışması ve görev çatışması) ve takım dayanışması araştırılan takım dinamikleri olarak seçilmiştir. Derin çeşitlilik takım üyelerinin kişilik özellikleri (dışadönüklük ve zaman duyarlılığı) ve değerleri (bireycilik) açısından incelenmiştir. Ayrıca, zamanın çeşitlilik-takım dinamikleri ilişkisindeki düzenleyici etkisi araştırılmıştır.Hipotezlerin test edilmesi amacıyla, Ankara'daki savunma ve bilgi teknolojileri firmalarından 55 takımdan 297 çalışan ile anket çalışması yapılmıştır. Bütün analizler grup düzeyinde yapılmıştır. Çalışmanın bulguları bireycilik bakımından çeşitlilik gösteren grupların daha fazla ilişki çatışması yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, önerilenin tersine, zamanın derin çeşitlilik ve takım içi çatışma ilişkisinde etkisizleştirici bir rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyze the influence of diversity in deep-level characteristics of team members on team dynamics. Intragroup conflict (relationship and task conflict) and team cohesiveness are selected as the group dynamics to be studied. Deep-level diversity is investigated with respect to personality traits (extraversion and time-urgency) and values (individualism) of team members. In addition, the moderating effect of time on the diversity- team dynamic relationship is analyzed.For the purpose of testing the hypotheses, a questionnaire study was conducted with 297 individuals from 55 teams, employed in defense and IT companies in Ankara. All analyses were performed at the group level. The results indicated that deep-level diversity in individualism was positively associated with relationship conflict in groups. Contrary to the hypothesis, it was also found that time played a neutralizing role on the effects of deep-level diversity on team conflict.