The effects of bank specific, industry specific and macroeoconomic factors on bank profitability in OECD countries between 2000 - 2009
2000-2009 yılları arasında, OECD ülkelerinde banka kârlılığını belirleyen bankalara özgü, endüstriye özgü ve makroeokonomik faktörlerin etkileri
- Tez No: 345141
- Danışmanlar: DR. HANDE AYAYDIN HACIÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, Banka kârlılığını (mali varlıkların getirisi) belirleyen bankalara özgü, endüstriye özgü ve makroekonomik faktörleri 31 OECD ülkesinde 2000-2009 yılları arası için panel veri analizi kullanarak incelemektedir. Her bir ülkenin bankacılık sektörü ayrı bir banka gibi kabul edilmiştir. Çalışmada, sabit etkiler modeli kullanılmıştır. Mevduatlar, sermaye miktarı, faiz dışı gelir ve GSYH'deki büyüme banka kârlılığı üzerinde pozitif etkiye sahipken; takipteki krediler, işletme giderleri ve finansal sektör gelişmişlik düzeyi negatif etkiye sahiptir. Banka kârlılığını belirleyen faktörlerde ülkelere özgü etkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, yapılan analizler, işletme giderleri ve finansal sektörün gelişmişlik düzeyinin büyük bankaların kârlılığı üzerinde pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Son olarak da, finansal sektörün gelişmişlik düzeyinin, gelişmekte olan ülkelerde banka kârlılığına bir etkisi görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the bank-specific, industry-specific and macroeconomic determinants of bank profitability (ROA) in 31 OECD Countries between 2000 and 2009 using a panel data. Each country?s banking sector is treated as a single representative bank. Fixed effects model is used in the study. Deposits, capitalization, non-interest income, GDP growth are found to have a positive impact on bank profitability while non-performing loans, operating expenses and financial sector development have negative effect. Evidence is found on country-specific effects in bank profitability determinants. Also, analyses show that, operating expenses and financial sector development have positive impact on large banks? profitability. Finally, financial sector development has no significant effect on bank profitability in emerging countries.