Industry specific information content of financial ratios and financial distress modeling
Sektör spesifik finansal rasyoların bilgi içeriği ve finansal stres modellemesi
  1. Tez No: 345142
  2. Yazar: NAZ SAYARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmanın amacı, sektör belirsizlik düzeylerinin araştırılması ve sektöre özgü özelliklerin belirlenmesinde en yüksek bilgi içeriğine sahip finansal rasyoları ortaya çıkarmak ve seçilen bu rasyoları kullanarak sektöre özel finansal stres modellerini geliştirmektir. İlk olarak, sektöre özgü finansal rasyoların belirlenmesinde faktör analizi kullandık. İkinci olarak, bilgi teorisi çerçevesinde sektörlerin belirsizlik düzeyini ölçmek ve sektöre özgü belirsizlik düzeyini en fazla yansıtan finansal rasyoları belirlemek için, bir Çoklu Karar Verme Modeli olarak entropi yöntemini kullandık. Son olarak, lojistik analizi yöntemi ile, factor analizi ve entropi modelinden belirlenen sektöre özgü finansal rasyoları kullanarak her sektör için finansal stress modellerini oluşturduk. Bu çalışma için, 1990-2011 dönemini kapsayan veriler Datastreamden elde edilmiştir. Örneklemdeki şirketler 9 farklı sektörde faaliyet gösteren S & P 1500 firmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmada 9 farklı sektörü muhasebe uygulamaları açısından benzerlik gösteren 4 sektör grubunda topladık ve bu 4 sektör grubu için sektöre özel finansal stres modelleri elde ettik. Sonuç olarak, finansal rasyoların sanayi özelliklerini yansıttığını ve bu rasyoların bilgi sağlamada sektörler arasında değişiklik gösterdiğini bulduk.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate uncertainty levels of industries and explore those financial ratios that have the highest information content in determining the set of industry characteristics and use the most informative ratios selected in developing industry specific financial distress models. First, we employ factor analysis to determine the set of ratios that are most informative in specified industries. Second, we use entropy method as a Multiple Attribute Decision Making Model, to measure the level of uncertainty for these industries providing the framework of information theory and further specify those ratios that best reflect the industry specific uncertainty levels. Finally, we conduct logistic analysis and derive industry specific financial distress models to examine the predictive ability of financial ratios selected for each industry. Data for this study are obtained from Datastream for the period 1990-2011. The companies in the sample cover S&P 1500 firms that operate in 9 different industries. We reclassify the sample of firms in 4 industry groups according to their similarity in terms of accounting applications and derive industry specific financial distress models for these industry groups. The results show that financial ratios illustrate industry characteristics and that informativeness of ratios varies among sectors. We further observe that industry specific models predict financial distress better than the benchmark model and most of the ratios selected for each industry significantly contribute to the prediction of financial distress.