Social media and word-of-mouth dispersion: Factors affecting likelihood of diffusion
Sosyal medya ve ağızdan ağıza dağılım: Muhtemel yayılmayı etkileyen faktörler
- Tez No: 345143
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma sosyal paylaşım sitelerinde, özellikle Twitter'da gerçekleşen çevrimiçi ağızdan ağıza dağılımı etkileyen faktörleri analiz etmeyi hedeflemiştir. Bu amaçla, bu tür aktivitenin altında yatan genel etmenler sınıflandırılmış, diğer yan faktörler bunların altında etkileyici ve belirleyici faktörler olarak kategorize edilmiştir. Ağızdan ağıza mesajların muhtemel yayılmasını arttıran veya azaltan etmenlerle ilgili kapsamlı bir araştırma yapmak amacıyla, hem bireysel, hem de çevresel etmenler üzerinde çalışılmıştır. Hipotezlerin yanı sıra, demografinin etkilerini incelemek üzere ilaveten sorgulayıcı analizler yapılmıştır. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla, çevrimiçi bir anket çalışması yürütülmüş, ve 372 katılımcıya ulaşılmıştır. Toplanan very faktör analizi, betimleyici istatistik metotları, ve istatistikî hipotez testleri gibi istatistikî yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, ağızdan ağıza mesajın, sadece içeriği değil, aynı zamanda kaynağı ile de kritik öneme sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ürün veya hizmetin de yayılmada önemli bir rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Beklenmedik bir biçimde, kaynak ve alıcının tek bir yönde kesin bir rolü olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the factors behind electronic word-of-mouth participation on social network sites, especially on Twitter. For this purpose, the general drivers behind such activity is classified, and other sub-factors were categorised under these drivers were categorised as influencers and determinants. Both individual and environmental factors were studied for a comprehensive analysis about factors increasing or decreasing the likelihood of diffusion of word-of-mouth messages. Besides the hypotheses, more exploratory analyses were conducted with the purpose of investigating the influence of demographics. In order to test the studied hypotheses, an online survey was conducted and it reached to 372 participants from various backgrounds. A set of statistical analysis methods were used to interpret the collected data; such as factor analysis, descriptive statistics tools, and statistical hypothesis tests. The results indicated that the word-of-mouth message is critical, not only for its content, but also for its source. Also, product or service has an important role in diffusion. Unexpectedly, source and listener do not have a precise effect in a single direction.