Asetik asid su siklopentanol sistemi çözünürlük dengesinin incelenmesi
Solubility diagram of acetic acit water cyclopentanol ternary systems
  1. Tez No: 34515
  2. Yazar: EROL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UMUR DRAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV öz ASETİK ASÎ T - SU -St KLOPENT ANOL UÇLU EtSTEMÎNE Al T ÇÖZÜNÜRLÜK DİYAGRAMI Bu çalışmada deneyler 298 K' de yapılmıştır. Asetik asit' in su ve siklopentanol arasındaki dağılma katsayısı iki sıcaklık C 298 K, 308 K) için bulunmuştur. Asetik Asit - Su - Siklopentanol Uçlu sistemine ait çözUnürltlk eğrisi deneysel çalışmalar sonucu elde ettiğimiz veriler yardımıyla çizilmiştir. Aynı deneysel çalışmaların devamı olarak bu üçlüye ait bağlantı doğrularının çizilmesi için gerekli veriler elde edilerek bağlantı doğruları çizilmiştir. Bağlantı doğrularının teorik ve pratik değerleri arasındaki farkı görmek içinde bağlantı doğrularına Othmer - Tobias korelasyonu uygulanmıştır. Bağlantı doğrularının eldesi için seçilen bileşimlerin solvent ve raf inat f azlardaki dağılımının grafiği de çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOLUBILITY DIAGRAM OF ACETIC ACID - WATER - CYCLOPENTANOL TERNARY SYSTEM In this study; experiments were carried out at 298 K The distribution coefficient of Acetic acid between water and cycl opentanol was determined at two temperatures namely 298 K, 308 K. The solubility curve of Acetic Acid - Water - Cycl opentanol ternary system was graphed with data obtained from experimental studies. As a continuation of the same experimental studies» tie - lines of this ternary system was graphed after obtaining the necessary data. In order to see the difference between the theoretical and practical values of the tie - lines, the Othmer - Tobias correlation was applied to the tie - lines. The graph of the distribution of the selected compositions in the solvent and raffinate phases in order to determine the tie- lines is included.