Dikofilin analizi için yenibir yöntem geliştirilmesi
The devolepment of a new test method for the analysis of dicofol
- Tez No: 185033
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızda Dikofol'ün, Yüksek performanslı sıvı kromotografi cihazı iletayini için yeni bir yöntem geliştirilmiştir.Geliştirilen bu yöntem, Dikofolün alkali NaOH varlığında hidrolizlenerekp-p'_diklorobenzofenon'a bozundurulması ve HPLC kullanımı ile analizlenmesisağlanmıştır. Elde ettiğimiz diklorobenzofenon'un tanımlanması spektroskopikyöntemlerle yapılmıştır. Kullanılan bu yöntem ile literatürde ilk kez çalışılmıştır.Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi cihazı ile dikofol vediklorobenzofenon'un analitik doğruları elde edilmiş ve bilinmeyen miktarlarıntespiti bu yolla sağlanabilmiştir. Burada ana sorun olarak ortaya çıkan hareketli fazseçimi ; methanol-asetik asid-su karışımı kullanılarak kromatogramdaki piklerinkolaylıkla birbirinden ayrılabilmesi sağlanmıştır. Bu karışımdaki bileşenlerin oranı75 : 25: 0.2 olarak belirlenmiş olup, C18 ters faz kolon kullanılmıştır.Bu çalışmalar yapılırken dalga boyu seçiminin çalışmamızdaki etkisiincelenmiş ve HPLC deki dalga boyu seçiminin, analizin duyarlılığına olan etkisitespit edilmiştir. Bu sebeple 254 nm de yapılan çalışma dalga boyundaki çalışmalar,265 nm de tekrarlanmıştır.Çalışmamızda sıcaklığın hidroliz verimine olan etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A new test method is developed on HPLC in order to analyse Dicofolduring our research.The new method provides the degradation of Dicofol by beinghydrolysed in the alkaline medium of NaOH to p-p'_dichlorobenzophenone. Theidentification of the yielded Dichlorobenzophenone is determined by Spectroscopicmethods. This using method is a first study in litareture.A calibration graph of Dicofol and Dichlorobenzophenone is derivedby using HPLC and the unknown amount of those chemicals in samples are easilydetermined from this graph. The main problem issuing from the mobile phaseequilibrium is solved by using a methanol-acetic acid-water mixture. This mobilephase provided high resolutions among the peaks that came along with thechromatographs. A C18 type reversed phase column is used in our study. During thestudies, the effect of the wave length is examined.The effect of this wave length onthe analysis sensivity is determined. For this reason, our studies performed at 254 nmare repeated with 265 nm.In our study ıts showed that wave length and temperature effect onhydrolysis productivity.