Matrakçı Nasûh ve Eseri Tuhfetü'l-guzât
Matrakçı Nasûh and Tuhfetü'l-guzât
- Tez No: 345166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Matrakçı Nasûh'un hayatı ve eserleri hakkında muhtasar bilgi verilmiş, Tuhfetü?l-guzât adlı eserinin transkripsiyonu yapılmıştır. Eserin Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Esad Efendi Koleksiyonu, Nr.2206'da, Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emirî Askeriyye Koleksiyonu, Nr. 219'da ve Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi Török Nr. O.128'de olmak üzere üç nüshası bulunmaktadır. Tuhfetü?l-guzât bir silahşorluk risalesi olup bu konu hakkında tafsilatlı bilgi vermektedir. Eserin özellikle savaş silahlarının askeri meydanlarda nasıl kullanılması gerektiğini anlatan bölümlerinde askeri terminoloji kullanılmıştır. Bu bakımdan konunun daha iyi anlaşılması adına çalışmanın sonunda kısa bir liste halinde sözlükçeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concise information about the life and works of Matrakçı Nasûh are given; his work named Tuhfetü?l-guzât was transcribed and evaluated. There are three coopies of the work which are registered in Suleymaniye Manuscript Libraries, Esad Efendi Collection, No.2206, Millet Manuscript Libraries, Ali Emirî Askeriyye Collection, No.209 and Library of the Hungarian Academy of Sciences, Török No. O.128. Tuhfetü?l-guzât is a soldiering booklet gives detailed information about this topic. Particularly in the sections of the work which describing how to use war weapons in the battle field, military terminology have been used. In this regard, a short list of a small glossary is included at the end of the study to a better understanding of the topic.