Role of extra-curricular activities on students knowledge, skills, and attitudes toward climate change, climate change adaptation and mitigation
Program dışı etkinliklerin öğrencilerin iklim değişikliği, iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğini azaltma konularında bilgi, ve beceri ve tutumumlarındaki rolü
  1. Tez No: 345165
  2. Yazar: ÖZLEM FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliği, iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğini azaltma ile ilgili program dışı etkinliklerin öğrencilerin bilgi, beceri ve tututmlarını artırmadaki rolünü bir örnek olay incelemesiyle değerlendirmektir. Bu örnek olay araştırması, 2011-2012 akademik yılı bahar dönemi ve 2012-2013 akademik yılı sonbahar dönemi olmak üzere iki dönem boyunca sürmüştür. Ankarada, Çankaya bölgesindeki özel bir okulun 18 Yeşil Takım Öğrenci Kulübünün üyesi ve iki biyoloji öğretmeni bu çalışmada yer aldılar. Çalışma verileri, nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılarak toplanmıştır. Nicel veri toplama amacıyla CLIMES Öğrenci Anketi; nitel veri toplama amacıyla yarı yapılandırılmış ön görüşme formu, etkinlik sonrası görüşme formu, son görüşme formları ve yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılmıştır. Nicel verilerin betimsel analizi yapılmış ve sonuçlar sıklık ve yüzdeler halinde verilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin çalışmanın başında iklim değişikliği, iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğini azaltma konularında ön bilgilerinin eksik olduğunu ve bu konular hakkında kavram yanılgılarına sahip olduklarını göstermiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin iklim değişikliğinin farkında olmalarına ve eyleme geçmede istekli olmalarına rağmen, iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğini azaltma yönündeki ön davranışlarının kullanılmadığında ışıkları söndürmek ya da elektronik aletleri kapatmak gibi eylemleri içerdiği gözlenmiştir. Öğrenciler, program dışı etkinliklere katılarak bilgi, iklim değişikliği, iklim değişikliğine uyum ve iklim değişiklini azaltmaya yönelik beceri ve tutum geliştirdiler, yeni kavramlar öğrendiler ve pek çok kavram yanılgılarını giderdiler. Bunun yanı sıra, harekete geçmek ve okuldaki diğer paydaşların da iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğini azaltma süreçlerine katılmalarını sağlamak için daha istekli oldular. Son olarak, program dışı etkinliklerin öğrencilerin iklim değişikliğine uyum sağlamak ve iklim değişikliğini azaltmak için ihtiyaç duyacakları hayat boyu öğrenme becerilerinden problem çözme, araştırma yapma ve iletişim kurma gibi becerileri geliştirmesine yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the role of extra-curricular activities on developing students knowledge, attitude, and skills with regard to climate change, climate change adaptation and mitigation through a case study. This case study was conducted two school semesters; the first in the Spring academic year 2011-2012, the second in the Fall academic year 2012-2013. 18 Green Team Student Club members and two biology teachers from a private high school in Çankaya district in Ankara constituted the participants of the present study. Data were collected through both quantitative and qualitative data collection instruments with an emphasis on qualitative data for in-depth analysis; CLIMES Student Questionnaire, semi-structured pre/reflective/final interview forms and semi-structured observation form. Descriptive analysis of quantitative data were given by means of frequencies and percentages; while, qualitative data was analyzed using content analysis method. The findings revealed that the students lacked knowledge about climate change mitigation and adaptation, and also had misconceptions at the beginning of the case. Besides, although they were aware of climate change and willing to take actions, their pre-actions were limited to switching off lights, or turning off electronic devices when not in use. Through engaging in the extra-curricular activities, the Green Team Student Club members developed knowledge, attitudes, and skills with regard to climate change, climate change adaptation and mitigation. They learned new concepts and eliminated most of their misconceptions. Moreover, they became more willing to take action and also make other school stakeholders actively participate in climate change adaptation and mitigation processes. Finally, the results revealed that extra-curricular activities helped the students develop lifelong learning skills such as problem solving, research, and communication skills that they would need for climate change adaptation and mitigation.