Osmanlı basınında 1904-1905 Rus-Japon savaşı
The Russo-Japanese war of 1904-1905 in Ottoman press
  1. Tez No: 345167
  2. Yazar: BİRGÜL PULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1904-1905 Rus-Japon Savaşı, iki ülkenin ekonomik, siyasi ve askeri çıkarlarının çatışması, Rusyanın sıcak denizlere inme çabaları ve Japonyanın, başta Asya olmak üzere, dünya kamuoyuna adını duyurmak istemesi nedeniyle gerçekleşmiştir. Yapılan savaşı Japonya kazanmış ve Rusya kaybetmiştir. Söz konusu savaş, bazı Türkçe gazetelerde ve dünya kamuoyunda geniş bir yankı uyandırmıştır. Bu tez, 1904-1905 Rus-Japon Savaşının nedenlerine, hazırlıklarına, savaş sürecine, sonuçlarına ve Osmanlı-Japonya ilişkilerine, bazı Türkçe gazetelerin gözüyle bakmakta ve basının, bu savaşa yönelik tutumunu analitik bir bakış açısıyla değerlendirme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
1904-1905 Russian-Japanese War was caused by economic, political and military conflict between Russia and Japan as well as by Russias goal to reach warm waters and Japan?s desire to make itself a powerful country in Asia and in the World. Japan was the victorious side at the end of the war. The war was watched closely not only by the European press but also by the Ottoman press. This thesis, from the perspective of predominant Ottoman newspapers, aims to look at, in an analytical way, causes, process and results of the Russo-Japanese War of 1904-1905.