Resmi ve özel ortaokulların 7. sınıf öğrencilerinin matematik kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mathematics anxiety levels of seventh-grade students of public and private secondary schools
- Tez No: 345199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
lköğretimin ilk yıllarında matematikle tanışan tüm öğrencilerin matematiğe karşı olan tutumlarının aynı olamadığı görülmektedir. Öğrencinin matematiği başaramayacağını düşünmesi, kendinde öz güven eksikliği hissetmesi hatta matematikle ilgili konularla ilgilenmek istememesinin sonucunda, matematik dersine karşı kaygı duyması ve dersi sevmemesi gözlenmektedir. Böylece devam eden süreç içerisinde ve eğitim hayatı boyunca öğrencilerde matematik dersinden soğuma ve uzaklaşma eğilimi görülebilmektedir. Matematik kaygısı yaşayan öğrencilerin derste işlenecek konuları anlamayarak başarısız olması durumunun da kaygının doğal bir sonucu olduğu ifade edilmektedir. Bu sebeple, matematiğe karşı duyulan kaygının nedenini belirlemek ve azaltmak için yapılacak araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, özel okullar ve devlet okullarında okuyan ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik kaygı düzeyleri ile bununla ilişkili olabilecek demografik değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırma ortaöğretim okullarına devam öğrencilerin matematik dersine yönelik kaygı düzeylerini belirlemek ve sahip oldukları kaygı düzeyinin okul türü, cinsiyet, sınıf düzeyi, genel başarı durumu, matematik başarı durumu ve anne-baba eğitim durumu değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada 2012-2013 öğretim yılının ilk döneminde Kayseri il merkezindeki öğretim kurumlarının 7. sınıflarında öğrenimlerini sürdürmekte olan öğrencilerin `Resmi Ortaokul ve Özel Ortaokul Kurumlarının 7.Sınıflarında Öğrenimlerini Sürdürmekte Olan Öğrencilerin Matematik Kaygı Düzeylerinin Değerlendirilmesi?ni ölçmek amacıyla hazırlanan anket formlarından elde edilen verilerin ölçtüğü durumlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The first years of primary education, attitudes toward mathematics and mathematics but you could not all students are met. Mathematics student will never be able to think, feel or even a lack of self-confidence in itself as a result of unwillingness to deal with issues related to mathematics, to mathematics anxiety does not like to hear the lesson observed. Thus, in the process, and continuing education students throughout his life and move away from the cooling trend can be seen in math lesson. Understanding that students have failed to be covered live math anxiety issues concern the situation is said to be a natural consequence. Therefore, the mathematics needed to do to reduce anxiety and studies are needed to determine the cause. The purpose of this study, private schools and state schools secondary 7 grade students with mathematics anxiety levels to determine the relationships between demographic variables that may be associated with it. Research on mathematics anxiety level of students in secondary schools and their anxiety level school type, gender, grade level, the overall success status, parental status, and educational status of mathematics achievement in terms of the variables was carried out to identify the effect. In this study, the first semester of the 2012-2013 academic education institutions in the city center of Kayseri 7 continuing education classes, the students 'Official Secondary and Special Secondary Institutions Carrying Out 7.Sınıflarında their studies in order to measure students' Math Anxiety Levels measured data obtained from questionnaires prepared in limited situations.