R.Schumann'ın Hayatı ve yaratıcılığı, Op.54 piyano konçertosunun incelenmesi
The Life and Art of R.Schumann, A Study of Op.54 Piano Concerto
  1. Tez No: 345217
  2. Yazar: GÜNAY TUZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİFE GÜHERDAL ÇAKIRSOY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Romantik dönemin ünlü bestecisi Robert Schumannın yaratıcılık hayatı ve Op.54 Piyano Konçertosu incelenmiştir. Bu araştırmanın birinci bölümünde romantizm hakkında bilgi ve diğer sanat dallarında romantizmin etkilerine yer verilmiştir. İkinci bölüm, bestecinin hayatını ve eserlerini içerir. Üçüncü bölümde ise R.Schumann?ın Op.54 Piyano Konçertosunun ritmik ve melodik yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölüm sonuç ve kaynakça kısımlarını içerir.
Özet (Çeviri)
In this study; the art life of famous Romantic-era composer R.Schumann, his creativity and his Op.54 Piano Concerto is analyzed. The first chapter includes information about Romantic-era and its effect about art branches. The second chapter of the study includes the life of the composer and his works. In the third chapter, R.Schumann?s Op.54 Piano Concerto rhythmic and melodic have been examined. The fourth chapter covers conclusion and bibliography.