Manuel Ponce: gitar ve orkestra için 'Concierto del Sur'un analiz çalışması
Manuel Ponce: Critical study of 'Concierto del Sur' for guitar and orchestra
  1. Tez No: 506011
  2. Yazar: ADİL KORAY BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. LİLİAN MARİA TONELLA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Meksikalı besteci Manuel Ponce'nin (1882-1948) klasik gitar için yazmış olduğu Concierto del Sur eserinin form ve armoni yapısı incelenmiştir. 19. yüzyılda Meksika'nın bağımsızlığını kazanmasından sonraki dönemin sosyal ve kültürel yapısına değinilerek bestecinin biyografisine yer verilmiştir. Ponce, 20. yüzyılın ilk yarısında Latin Amerika'da önde gelen seçkin bir besteci ve Meksika müzik kültürünün önemli bir figürü olarak nitelendirilir. Halk bilimci, pedagog, etnomüzikolojist olarak çok yönlülüğü ile Meksika müzikal milliyetçiliğinin yüceltilmesine öncülük etmiş, kendisine Meksika tarihinde eşsiz bir yer edinmiştir. Çalışmada Concierto del Sur eserinin form ve armoni yapısı gitar ve orkestra partilerinden örnekler verilerek incelenmiş, ayrıca bestecinin 1920 sonrası yaptığı gitar sonatlarından, bazı piyano ve orkestra eserlerinden örnekler verilerek müzikal stiline değinilmiştir. Gitar repertuvarının dönemin müzik anlayışına uygun, daha modern ve büyük formlarda eserlere sahip olmasını bir vizyon olarak belirleyen ve bunun için gitarist olmayan bestecilerden destek alan Andres Segovia'nın (1893-1987) Ponce ile tanışması, gitar müziğinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu iki sanatçının yakın dostluğu Ponce'nin bu enstrümanı yakından tanımasını ve bu enstrüman için bir repertuvar oluşturmasını sağlamıştır. Segovia'nın ısrarları sonucu İspanyol müziği etkisinde yazdığı Concierto del Sur, müzikal birikimini gösteren en önemli eserlerindendir.
Özet (Çeviri)
In this work, the form and the structure of harmony the work of the Mexican composer Manuel Ponce (1882-1948), Concierto del Sur, which was written for classical guitar, was investigated. The biography of the composer was given in the midst of the social and cultural structure of the period after Mexico's independence in the 19th century. Ponce was described as a prominent composer in Latin America and an important figure in Mexican musical culture in the first half of the 20th century. Ponce, a folklorist, pedagogue, ethnomusicologist, has pioneered the glorification of Mexican musical nationalism with his versatility and gained a unique place in Mexico's history. In this study, the form and the structure of harmony Concierto del Sur was examined by giving examples of guitar and orchestra parties. In addition, musical style was mentioned by giving examples of some piano, orchestra works and guitar sonatas which was made by composer after 1920. The meeting of Ponce and Andres Segovia (1893-1987) who dedicated himself to make the guitar repertoire suitable for the understanding of music of the era and got help from other composers who were not guitarists, is an important milestone in the guitar history. The close friendship of these two artists led Ponce to know this instrument closely and to form a repertoire for this instrument. Concierto del Sur, which was written after Segovia encouraged him to create a masterpiece, under the influence of Spanish music, is one of the most important musical pieces.