Resimde 'Ağaç'
The 'tree' in painting
- Tez No: 345227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu sanat eseri raporunda, ağaç ögesinin tarihsel ve kültürel olarak önemi, resimsel anlatımda yer almış birçok farklı ifadesi araştırılmıştır. İran resim kültüründe de büyük bir yere sahip olan ağaçın farklı sanatsal çalışmalardaki yansımaları ayrıntılı bir şekilde araştırılmış ve kişisel çalışmalarla yeni anlatım yolları bulunmaya çalışılmıştır. Konu kapsamında özgün bir anlatıma varmak hedeflenmiştir. Genellikle tuval üzerine yağlı boya ve bazen de kolajla çalışılmış olan işlerin hazırlanışında çeşitli doku arayışları ve farklı teknik denemelerine yer verilmiştir. Bu araştırmalara ilham kaynağı ve destek olmuş olan, sanat tarihindeki örnekler, hedeflerin ve takip edilmiş olan yolun açıklanmasını sağlamak için raporun içinde irdelenmiştir. Bu çalışmaların sonucu olarak, ağaç konusunun ve imgesinin dünya sanat tarihindeki ve günümüzdeki önemi incelenirken kişisel sanatsal çalışmalarla desteklenmiş ve çağdaş sanata kişisel bir katkı yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this report, the historical and cultural importance of the tree and the many ways in which it has found representation in painting has been researched. Various artworks using the tree, which has a significant place in Iranian painting and culture, have been researched in detail and new ways of expression were aimed at through personal works. In this context, the purpose has been to find an authentic way of expression. Through the techniques of oil painting and, sometimes, collage, the goal has been to achieve different types of texture and effect. The artworks that were instrumental in the shaping of the report and the personal works were closely examined in order to point to the main goals and explain the path taken for the research. Through this research, the theme of tree has been examined with regard to the history of art and its significance on the World today and supported with personal artworks. With this, an important contribution to the contemporary art scene was aimed at and hopefully achieved.