Çağdaş anlamda baskı teknikleri ve orta öğretim kurumlarındaki uygulaması
Modern print techniques and their applications in high schools
  1. Tez No: 74564
  2. Yazar: DİZAR ZENCİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FIRINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Baskı tekniği ile resim çoğaltılması ilk kez bir yüksek baskı türü olan ağaç baskı tekniğiyle Çin'de kağıdın keşfinden önce, kumaş üzerine yapılmıştır. Yüksek baskı tekniğinde, beyaz kalacak yerler oyulur, yüksekte kalan alanlara boya, merdane yardımıyla sürülür ve basılır. Ağaç baskı tekniğinin, Doğu'dan Avrupa'ya geçmesi, sanatçıların resimlerini çoğaltmak amacıyla, farklı malzemeler kullanarak yeni baskı teknikleri geliştirmeye itmiştir. Bunlardan en önemli ve yaygın olanı çukur baskı tekniğidir. Genellikle bakır ve çinko gibi metal plakaların kullanıldığı bu teknikte, oyma işlemi elle ya da asit aşındırma yöntemi ile yapılır. Mürekkep elle ya da boya tamponuyla plaka üzerine sürülür, fazlası temizlenir. Pres yardımıyla basılan resimde, çukurda kalan mürekkep kağıda çıkar. Metal kalıbı oymada diğer bir uygulama şekli ise, kuru kazıma (drypoint) yöntemidir. Tonlamalar elde etmek için ise mezzotint ve aquatint yöntemleri uygulanmaktadır. Düz baskı tekniği olan litografi (taş baskı) 1797 yılında Alois Senefelder tarafından rastlantı sonucu bulunmuştur. Su ve yağın birbirine olan antipatisi prensibine dayanan bir baskı türüdür. Kalıp olarak, yağı emen, sert kireç taşlan kullanılmalıdır. Şablonun elek gözlerinden boyanın aktarılmasıyla ilk ipek baskı (serigrafı) 1907 yılında Samuel Simon tarafından yapılmıştır. Bu teknikte, kasnağa gerilmiş ince eleğin üzerine şablon tutturulur ve şablonun açık kalan kısımlarından eleğin altındaki baskı yapılacak yüzeye boya aktarılır. Osmanlılardan bu yana süregelen sanata olan ilgisizlik, günümüzde ilk ve orta öğretim kurumlarında sanat eğitimi anlayışını VIolumsuz yönde etkilemektedir. Zaten imkanlann ve zamanın kısıtlı olması, sanat eğitiminin tam anlamıyla verilebilmesine engel teşkil etmektedir. Hele ki zaman, mekan, araç-gerecin yeterli olması gereken baskı resim sanatı, eğitim kurumlarımıza girememektedir. Bunun yanısıra, uzman eğitim kadrosunun yetersizliği de, uygulamanın çeşitlemesini kısıtlamaktadır. Ancak sanat eğitimi yapan Güzel Sanatlar Liseleri ve Meslek Liseleri gibi orta öğretim kurumlarında uygulanabilmektedir. Normal ya da genel lise statüsünde olan liselerde ise, öğrenciye özgün baskı teknikleri hakkında genel bir fikir vererek, ekonomik ve basit baskı teknikleri uygulatılmaktadır. Bu baskı teknikleri de lise çağındaki gencin değişik malzemeyle çalışma isteğini çok yeterli olmasa da karşılamaktadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Before the exploration of papaer, ereprodcution by means of printwas first applied on clothes in China in the form of woodcut that is a kind of relief print. In relief print, the white areas are cut, the relief areas are inked by the help of a roller and then it is printed. The transfer of woodcut from East to Europe made the artists find out new techniques by using different materials in order to reproduce the prints. The most important and common one is intaglio print. Generally, copper and zinc paltes are used for this technique, engraving is applied either by hand or by etching. The ink is applied by hand or a roller on to the plate and the left over is cleaned. The ink, which stays in the lines and engraved areas, is tarnsferred to the paper by press machine. The other method for engraving the plate is drypoint. In order for getting shades or tints, aquatint and mezzotint are used. Litography which is a kind of planograhic print is accidentally found by Alois Senefelder in 1797. The printing method is based on the antipathy of water and oil. As the plate, an easily oil absorbing stone such as limestone should be used. The lack of interest which has been prevailing since the Ottomans, nowadays, negatively influences art education in schools. Also having restricted time and facilites is an obstacle for an adequate art education. Besides, the printing techniques that require enough time, facilities and tools can not enter the high schools in Turkey. On the other hand, lack of expertised education satff limits the variety of applications. These techniques can only be applied in Art Schools and Trade Schools. VIIIIn regular high schools, only a general view can be passed to the students and economic and simple printing techniques can be applied. Despite its being inadequate, this kind of printing techniques can meet the desire of the high school students for working with different tools. IX