Çay atığının çinko ve fosforun yarayışlılığı üzerine etkisi
The Effect of tea waste on the availability of zinc and phosphorus
- Tez No: 58285
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAY ATI?ININ ÇİNKO VE FOSFORUN YARAYIŞL1LI?I ÜZERİNE ETKİSİ N. Çiğdem OLGUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Burhan KAÇAR 1997, Sayfa: 58 Jüri: Prof. Dr. Burhan Kaçar Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof. Dr. Rıfat YALÇIN Bu araştırmanın amacı; çinko ve fosforun bitkiler tarafından alınması üzerine çay atığının (ÇA) etkinlik düzeyini, çay atığından elde olunan organik gübre (ZÇA) ve ahır gübresi (AG) ile karşılaştırmaktır. Deneme, sera koşullarında yürütülmüş, organik materyaller toprağa 2 ton/da hesabıyla uygulanmıştır. Saksılara monokalsiyum fosfat şeklinde 25 ve 50 ppm P, çinko klorür şeklinde 2 ve 4 ppm Zn ekimden önce çözelti halinde uygulanarak toprakla karıştırılmıştır. Test bitkisi olarak çinkoya duyarlı çok yıllık bir bitki olan yonca ile tek yıllık bir bitki olan buğday kullanılmıştır. Yonca bitkisinden 4 biçim, buğday bitkisinden ise 2 hasat alınmıştır. Deneme sonunda bitki örneklerinde toplam fosfor ve çinko belirlemeleri yapılmıştır. Çinko ve fosfor ile birlikte uygulanan çay atığı (ÇA), çay atığından elde olunan organik gübre (ZÇA) ve ahır gübresinin (AG) deneme bitkilerinin kuru madde, toplam çinko ve fosfor miktarları üzerine etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Çay atığından elde olunan organik gübre (ZÇA) tek başına, çinko ve fosfor ile birlikte uygulandığında her iki deneme bitkisinde de kuru madde miktarlarını genelde çay atığı (ÇA) ve ahır gübresi (AG) uygulamasına göre daha fazla artırmıştır.Deneme bitkilerinde çinko miktarları çay atığı (ÇA) ve ahır gübresi (AG) uygulamasına göre çay atığından elde olunan organik gübre (ZÇA) uygulamasıyla genelde azalmıştır. Bu azalma katkı maddesi olarak organik gübreye katılan fosfor ile bitkilerin çinko alımları arasındaki interaksiyona bağlı olarak açıklanmıştır. Organik materyallerle birlikte uygulanan Zn, dozuna göre, bitkilerin toplam çinko kapsamları Zn2 dozunda daha yüksek bulunmuştur. Deneme toprağında yarayışlı çinko miktarının düşük olması ile ilişki kurularak açıklama yapılmıştır. Ahır gübresi (AG) tek başına, çinko ve fosfor ile birlikte uygulandığında deneme bitkilerinde fosfor miktarını genelde çay atığı (ÇA) ve çay atığından elde olunan organik gübre (ZÇA) uygulamasına göre daha fazla artırmıştır. Çinko uygulaması deneme bitkilerinde fosfor miktarının azalmasına neden olmuştur. Deneme bitkilerinde fosfor miktarı, çinkonun organik materyallerle birlikte uygulanmasıyla tek başına uygulanmasına göre daha fazla bulunmuştur. Bu durum çinko ile birlikte uygulanan organik materyallerin Zn x P interaksiyonunu etkileyerek bitkilerin fosfor alımlarını artırmasına dayanılarak açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çay atığı, çay atığından elde olunan organik gübre, ahır gübresi, çinko ve fosfor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF TEA WASTE ON THE AVAILABILITY OF ZINC AND PHOSPHORUS N. Çiğdem OLGUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Burhan KACAR 1997, Page: 58 Jury : Prof. Dr. Burhan Kacar Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Prof. Dr. Rıfat YALÇIN The aim of this study is to compare the effectiveness of the tea waste (ÇA) on the uptake of zinc and phosphorus by plants, with that of the tea waste compost (prepared from tea waste by composting ZÇA) and farmyard manure (AG). The experiment was conducted in greenhouse and organic materials were applied to the soil at a rate of 2 tons/da phosphorus was added to the soil at the rates of 25 and 50 ppm P as monocalcium phosphate, and Zn as zincchloride at the rates of 2 and 4 ppm before sowing. Alfa alfa (perennial) and wheat (annual) plants were selected as test plants, since they are both Zn-sensitive. Clover and wheat plants were harvested 4 and 2 times respectively. At the end of trial, total P and Zn contents were determined in these plants. The effects of the tea waste (ÇA), ÇA+P, ÇA+Zn, tea waste compost (ZÇA) and farmyard manure (AG) on dry weight, total P and Zn contents of the plants were found statistically significant. Tea waste compost (ZÇA), ZÇA+P and ZÇA+Zn increased dry weights of both plants more than those of tea waste and farmyard manure. Zinc content of the plants was decreased with the application of tea waste compost when compared to those of plants grown with the application of tea waste and farmyard manure. This decrease was explained by the interaction between P applied to the waste and different Znuptake rates of plants. Total Zn content of plants was found higher in Zn2 rate when compared to Zn, rate applied together with organic materials. This may be attributed to less available Zn content of the experimental soil. The application of farmyard manure, farmyard manure+Zn and farmyard manure+P increased P content of the plants when compared to that of plants grown with tea waste and tea waste compost. Zinc application caused to decrease P content of the plants. Phosphorus content was found higher when Zn applied together with organic material. This was explained depending on the fact that organic matter+Zn application enhanced the plant's P uptake by affecting Zn x P interaction. KEY WORDS: Tea waste, the waste compost, farm yard manure, zinc, phosphorus