Spor yapan ve yapmayan bireylerin kardiyopulmoner resusitasyon becerilerinin karşılaştırılması
The comparison of cardiopulmonary resuscitation ability of athletes and non athletes
  1. Tez No: 345251
  2. Yazar: EDA MUŞTU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Spor, Education and Training, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yapma durumu ve cinsiyetin dolaşım ve solunum fonksiyonlarının sona erdiği durumlarda uygulanan kardiyopulmoner resusitasyon (KPR) becerileri üzerinde etkisi olup olmadığını incelemektir. Araştırmaya Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programında öğrenim gören, zorunlu dersler kapsamında Sağlık Bilgisi ve İlkyardım dersini almış, spor yapan 45 (20 kız, 25 erkek) ve Mersin Üniversitesi?nde öğrenim gören Ortak Seçmeli Ders (OSD) kapsamında İlkyardım dersini almış spor yapmayan 75 (42 kız, 33 erkek) olmak üzere toplam 120 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 62`si kız, 58`i ise erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 21.40±2.02?dir (Kadın Ort.=20.95±1.67, Erkek Ort. =21.87±2.25). Araştırmada veri toplamak amacı ile göğüs basısı ve suni solunum becerisine yönelik veri ortaya koyan ?Resusci Anne Skill Guide? kardiyopulmoner resusitasyon (KPR) simülatörü maketi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, solunum becerilerinde, cinsiyetin, ?yetersiz nefes sayısı ?üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Spor yapıp yapmama durumunun, ?doğru nefes sayısı, yetersiz nefes sayısı ve fazla nefes sayısı? üzerinde etkisi olduğunu, cinsiyet ve spor yapıp yapmama durumunun da ?doğru nefes sayısı, doğru nefes yüzdesi? üzerinde etkileşimi olduğunu ortaya koymuştur. Göğüs basısı becerilerinde, cinsiyetin ?ortalama bası derinliği, toplam bası sayısı, doğru uygulanan bası sayısı, doğru uygulanan bası yüzdesi, sığ uygulanan bası sayısı? üzerinde etkisinin olduğunu; spor yapıp yapmama durumunun, ?ortalama bası derinliği, doğru uygulanan bası sayısı, doğru uygulanana bası yüzdesi ve sığ uygulanan bası sayısı? üzerinde etkisi olduğunu; ve cinsiyet ve spor yapıp yapmama durumunun da ?ortalama bası derinliği ve sığ uygulanan bası sayısı? üzerinde etkileşiminin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare cardiopulmonary resuscitation skills of athlete and non athlete students. A sample group of the study was 120 students (x?age= 21.40±2.02) with 62 females (x?age= 20.95±1.67) and 58 males (x?age= 21.87±2.25). Resusci Anne Skill Guide was used to collect data. ?Resusci Anne Skill Guide? was used to determine CPR ability of 45 athlete (20 female, 25 male) and 75 non athlete students (42 female, 33 male) studying at Mersin University. As for the statistical analysis of the data obtained in course of this research, the version 11.5 of the SPSS package program has been used. Data was analyzed by using two-way (2x2) ANOVA. There were significant differences between athlete and non athlete students. Research findings, have revealed that gender has effect of ?too little?, have revealed that the status of athletes and non athletes has effect of ?number correct, percent correct and too much? at the ventilation skills. Have interaction that gender and the status of athletes and non athletes have effect of ?number correct, percent correct? at the ventilation skills. Chest compressions skill findings, have revealed that gender has effect of ?average depth, total number, number correct, percent correct and too shallow?, have revealed that the status of athletes and non athletes has effect of ? average depth, number correct, percent correct and too shallow? on the chest compressions skills. Have interaction that gender and the status of athletes and non athletes has effect of ?average depth and too shallow? on the chest compressions skills.