Spor yapan ve yapmayan bireylerin benlik saygısı ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Exercising and comparison of self-esteem and aggression levels of artificial individuals
  1. Tez No: 551149
  2. Yazar: RECEP BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Spor yapmanın kişilik üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar giderek artmaktadır. Önemli bir kişilik özelliği olan benlik saygısı ve saldırganlık, rekabetin yanı sıra mücadeleyi de içeren spor kavramında doğası gereği öne çıkmaktadır. Çalışmamızda bu kişilik özelliklerinin, spor yapan ve spor yapmayan genç bireyler karşılaştırıldığında, çeşitli değişkenler ve alt boyutları bakımından önemli farklılıklar gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızın evrenini Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören ve rastgele örnekleme yoluyla belirlenen 190'ını kadın, 310'unu erkek olmak üzere toplam 500 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma deseni kullanılmıştır. Katılımcılara benlik saygısı anketi ve saldırganlık düzeyi anketleri uygulanmıştır. Anketler üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özellikler yer alırken, ikinci bölümde ve son bölümde sırasıyla“Saldırganlık Ölçeği”ve“Benlik Saygısı Ölçeği”yer almaktadır. Anket sonuçlarından elde edilen verilerin istatiksel değerlendirilmesinde lisanslı IBM SPSS 20 Windows paket programı kullanılmış ve anlamlılık seviyesi p≤0.05 olarak kabul edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler T-Testi, Tukey, Anova ve korelasyon gibi çeşitli parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, araştırmaya dâhil olan katılımcıların demografik özelliklerine göre, hem“Saldırganlık Ölçeği”hem de“Benlik Saygısı Ölçeği”açısından bazı alt boyutlar arasında anlamlı farklılıklar (p≤0.05) bulunmuştur. Sonuç: Çalışma sonucunda araştırmaya dâhil olan katılımcıların benlik saygısı ve saldırganlık açısından spor yapan ve yapamayanlar arasında karşılaştıklarında benlik saygısı, benlik değeri ve özgüven alt boyutlarında cinsiyet açısından erkekler lehine anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Saldırganlık ölçeğinin; fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık ve öfke alt boyutlarında ise aktif spor açısından spor yapanlar lehine istatiksel olarak anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Studies investigating the effects of sports on personality are gradually increasing. Two important personality traits; self – esteem and aggression come into prominence on sport which includes competition and struggle. In this study, it was aimed to determine whether these personality traits differentiate significantly in terms of various variables and its sub – dimensions when compared to young athletes and sedantaries. Material and Method: A total of 500 undergraduate students (190 women, 310 men) from Ataturk University determined by random sampling method for research sample. Descriptive research pattern from quantitative research method was used in this study. Self – Esteem Scale and Aggression Level Scale were applied to the participants. The data collection form consists of 3 parts. Demographic features take place in the first part of the tool. Self – Esteem and Aggression Level scales used in second and third part of the data collection tool. In the statistical evaluation of the data obtained from the participants and IBM SPSS Statistics 20.0 software was used for statistical analyses. Statistical significance level was determined as p≤0.05. Results: In this study, according to demographic characteristics, significant differences (p≤0.05) were found between some sub – dimensions in terms of both“Aggression Scale”and“Self – Esteem Scale”. Conclusion: As a result of this study, when the athletes who participated in the study were compared as young athletes and sadantaries in terms of self-esteem and aggression, a significant positive difference for male athletes in terms of sub-dimensions of self-esteem, self-value and self-confidence. It can be said that there was a significant statistical positive difference for young athletes in physical aggression, oral aggression and anger in the sub-dimensions of“Aggression Scale”.