Body, space and identity in Frankenstein
Frankenstein romanında beden, mekan ve kimlik
- Tez No: 345266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin ana konusu Mary Shelley? in Frankenstein romanındaki beden, mekân ve kimlik olgularıdır. Roman romantik yaklaşımları ve roman boyunca canavar olarak adlandırılan garip yaratığıyla bir Gotik türü örneğidir. Bu eser bir tür insanın yaratılışını sorgulama örneğidir. Bu eserde farklı terimler olarak bilim, bilgi ve arzu kavramlarının bir araya geldiklerinde acı veren durumlara neden olabilecekleri ele alınmıştır. İlk bölüm bu çalışmada edebi bir yaklaşım olarak ele alınan yeniden yapılandırmacılık için bir tür açıklama sunar. Yaklaşımın öncüsü olarak Derrida ve bu terimin beden, mekân ve kimlikle ilişkisi bu bölümde çalışılmıştır. İkinci bölüm bedenin terim olarak açıklamasını vermekte ve bu kavramın insanların günlük yaşamı üzerindeki ve toplumda bir yer edinme sürecindeki etkileri hakkında bir açıklanma verir. Genellikle Victor Frankenstein tarafından yaratılan garip beden üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde iri ve çirkin bir bedene sahip olmanın sonuçları romandan alınan örneklerle analiz edilmiştir. Üçüncü bölüm ucubenin bedensel eksikliklerinden kaynaklanan mekân ve kimlik olgularının getirdiği güçlüklere değinmektedir. Bu bölümde kimlik eksikliği, ait olunacak bir mekânın yokluğu ve ait olamama probleminin getirdiği zorluklar çalışılmıştır. Bu bölümde genellikle canavarın bir kimlik ve mekân bulma çabası üzerinde durulmuştur. Bu tezin amacı Mary Shelley?nin Frankenstein romanındaki yaratığın bedensel eksikliğinin kimlik eksikliği ve bir yere sahip olamama problemlerini de beraberinde getirdiğinin ispatlamaktır. Dış görünüşün önemi ve bunun insanların hayatları üzerindeki etkileri ve bedensel özelliklere karşı gösterilen önyargı bu çalışmada sorgulanan diğer unsurlardır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this study is the concepts of body, identity and space in Mary Shelley?s Frankenstein. The novel is an example of Gothic genre with its Romantic approaches and grotesque being named as the monster during the course of the novel. This work is a kind of questioning example for the creation process of human beings. In this novel the combination of science, knowledge and desire are taken into consideration as different subjects that may cause miserable conditions when they come together. Chapter one presents a kind of explanation for deconstruction which is taken as a literary approach in this study. The ideas of Derrida as the forerunner of the approach and the combination of the term with the concepts of body, space and identity are studied in this chapter. Chapter two gives an explanation of the body as a term and what it stands for in daily life of a human being and the effects of it during the process of getting a place in a society. It is commonly studied on the grotesque body of the creature which was created by Victor Frankenstein and the consequences of having an ugly and huge body are analyzed in detail in this chapter with examples from the novel. Chapter three deals with the concepts of space and identity which occur as a big problem for the monster in the novel due to his bodily deformities. The lack of identity, the absence of a place to belong to and the miseries that the problem of belonging brings are studied in this chapter. The desire of the monster to have an identity and a space are mainly stressed in this part. The purpose of this thesis is to prove that the bodily deformity of the creature in Mary Shelley?s Frankenstein brings the problems of lack of identity and not belonging to a place together. The importance of the appearance and its effects on the life of human beings and the reality of prejudice against the bodily features are other items that are questioned in this study.