Probleme dayalı öğretim modelinin 'yüzey gerilimi' konusunun öğretimine uygulanması: Deneysel bir çalışma
Application of the teaching of 'surface tension of liquids' onto problem based learning model (PBL): An experimental study
- Tez No: 345285
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; probleme dayalı öğretim modeliyle ?Yüzey Gerilimi? konusunun öğretimi ve öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Fizikokimya dersini alan 14 kız, 16 erkek toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama esnasında; rastgele oluşturulmuş gruplara; yüzey gerilimi ile ilgili problematize edilmiş gerçek bir deneysel çalışma araştırmacı eşliğinde yaptırılmıştır. Problematik durumlar; su-hava ara yüzey gerilimine elektrolit ve yüzey aktif madde konsantrasyonu gibi değişkenlerin etkisinin nitel ve nicel olarak belirlenmesidir. Araştırmanın deseni ön deneysel ya da deneysel olmayan tek grup öntest-sontest dizayn modeline dayanmaktadır. Araştırmada, probleme dayalı öğretim modeli esas alınarak soru-cevap ve deney yöntemleriyle uygulama yapılmıştır. Kontrol grubu olmayan bu modelde araştırma grubu ya da grupları alınmakta, deneye başlamadan önce öğrencilere kavramsal ön test uygulanarak bilişsel düzeyleri saptanmaktadır. Deneysel uygulamadan sonra grup ya da gruplara aynı test son test olarak uygulanmış ve böylece bilişsel değişimin düzeyi belirlenmeye çalışılmış ve gruplardaki değişim kümülatif olarak değerlendirilmiştir. Deneysel verilerin istatistiksel analizi ?=0,05?lik önem düzeyinde, ön ve son test sonuçlarına dayalı olarak eşleştirilmiş örneklem t-testi uygulanarak yapılmıştır. Uygulama sonunda örneklem grubun başarı düzeyinde istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir farkın olduğu bulunmuştur. Buna göre, geleneksel laboratuvar uygulamaları yerine probleme dayalı öğretim modeline uygun deneysel uygulamaların öğrenci başarıları açısından daha etkili olduğu, öğrencilerde problem durumu tanımlama, ölçme, hipotez kurma ve sonuç çıkarma, kritik yapma gibi belli başlı bilimsel süreç becerilerinin gelişim düzeylerinin arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to teach ?Surface Tension? issue with applying problem-based teaching model and determine its effect on the students? academic achievements. The study sampling consists of 14 girls and 16 boys, a total of 30 students, attending Physical Chemistry course at Department of Chemistry Education, Ataturk University in Turkey. A real case about surface tension was given to student groups constituted randomly under control of a researcher. Determination of both quantitative and qualitative impact of variables like electrolyte and concentration of surface active agent on the water-air interfacial tension were the problematic situations. This study is based on pre-experimental or non-experimental one-group pretest-posttest design. In this study, question and answer and experiment methods based on problem-based teaching model were applied. In this model not having a control group, research group or groups is taken and students? cognitive levels are determined by applying the conceptual pre-test before starting the experiment. After the application, the same test was applied as a final test and so it is tried to obtain the change in the cognitive level of groups and the change in the groups are evaluated as a cumulative. Statistical analysis of experimental data, ? = 0.05 level of significance, is done by applying paired sample t-test on the basis of pre-test and post-test results. At the end of the application, it was found that the achievement level of a sample group is a statistically significant difference in a positive manner. As a result, it could be said that applying problem-based teaching practices are more effective than applying the traditional experiments in terms of students? achievement and also these practices improve the major scientific process skills like problem-status identification, measuring, hypothesizing and criticizing.