Türk resim sanatının gelişmesinde 19. yüzyıl askeri okul ve askeri ressamların rolleri
The role of the 19. century military schools and military artists in the development of Turkish art
- Tez No: 345292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye?nin günümüz resim eğitimi anlayışını inceleyerek, kuruluşu Osmanlı zamanına dayanan askeri okulların ve bu okullarda yetişen ressamların rollerini ortaya koymaktır. Araştırma konusunun çok eski tarihlere dayanıyor olması nedeniyle; Sestaşı Atatürk Kütüphanesi (Bursa), Mehmet Ali Deniz Kütüphanesi (Bursa), Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi (Erzurum), Beyazıt Kütüphanesi (İstanbul) ,Süleymaniye Kütüphanesi (İstanbul), Kafkas Üniversitesi Kütüphanesi (Kars) gibi bir çok kütüphanede araştırma ve literatür taramaları yapılmıştır. Osmanlı zamanında askeri alanda üst üste yaşanan başarısızlıklar, eğitim anlayışında birtakım değişikliklerin yapılması gerektiği fikrini ön plana çıkarmış, ve bu fikirde Türkiye?de batılı anlamda ilk sanat eğitimi hareketlerinin başlamasına vesile olmuştur. Eğitimdeki kalitenin artmasına paralel olarak yetiştirilen subay ve mühendislerin niteliklerini de artıracağı ve bu sayede başarısızlıklarında son bulacağı düşünülmüştür. Bu maksatla III. Mustafa?nın öncülüğünde Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun(Deniz Harp Okulu) ve III. Selim?in çabalarıyla da Mühendishane-i Berri-i Hümayun(Kara Harp Okulu) okulları kurulmuştur. İlk olarak Mühendishane-i Berri-i Hümayun ?da askeri amaçlarla yeni resim teknikleri uygulanmaya başlanmış ve böylece batı perspektif kuralları ile nesneyi iki boyutlu yüzey üzerinde modle ederek göstermeye yarayan ışık gölge uygulaması gibi kurallar resim eğitimi programı içerisinde yer almıştır.19.yy?da askeri ve sivil okullar programında resim derslerinin yanısıra mimarlık ve heykel eğitimi de yer almıştır.1835 uygulamaya konan bir programla resim eğitimi için Viyana, Berlin, Paris ve Londra?ya iki yıl içinde 12 asker öğrenci gönderilmiş, dönen asker ressamlar aldıkları eğitimin etkilerini döndüklerinde çalışmalarına yansıtmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to analyse the perception of art education today in Turkey, and to show the role of the Military Schools and the artists who were raised inthose schools, in this perception. Researches and literature reviews were made in Setbaşı Atatürk Library (Bursa), Mehmet Ali Deniz Library (Bursa), Atatürk University Library (Erzurum), Beyazıt Library (İstanbul), Süleymaniye Library (İstanbul), Kafkas University Library (Kars), because the research subject is ancient. The consecutive military failures in Ottoman times, aroused the idea of making some changes in the perception of education and this idea conduced the first westernized art education movement in Turkey. There was an idea that, in parallel with the development of education, the quality of officers and engineers would heighten and thus, the failures would end. For this purpose, Mühendishane-i Bahr-i Hümayun (Naval Academy) was founded with the efforts of III. Mustafa and Mühendishane-i Berri-i Hümayun (Military Academy) was founded with the efforts of III. Selim. At first, new art techniques were started to administer for military purposes in Mühendishane-i Berri-i Hümayun, and in this way, the rules like the chiroscuro technique which was used for showing the object by modelling on a two dimensional surface with western perspective rules took place in the art education programme. In 19th century, architecture and sculpture lessons took place together with the art lessons in military and civilian schools? education programmes. With a programme which was started to put into practice in 1835, 12 students were sent to Vienna, Berlin, Paris and London in two years for art education. When these military artists returned, the effects of their education could be seen in their works.