Bilgi toplumuna geçiş sürecinde okul yöneticilerinin teknolojik liderlik yeterlilikleri açısından incelenmesi: Konya ili örneği
The research of the school administrators' technologic leadership competence in the course of transition to information society: A case study of Konya
- Tez No: 345296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgi toplumuna geçiş sürecinde okul yöneticilerinin teknolojik liderlik yeterliliklerinin ne düzeyde olduğunu belirlemektir. Araştırmada, bu amaca uygun olarak tarama modeline başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemi, Konya iline bağlı Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde görev yapan 282 okul yöneticisi ve 377 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama araçlarının hazırlanmasında Esra Şişman-Eren (2010)?in ?İlköğretim okul müdürlerinin eğitim teknolojilerini sağlama ve kullanmada gösterdikleri liderlik davranışları? adlı doktora teziyle Özge Hacıfazlıoğlu, Şirin Karadeniz ve Gülay Dalgıç (2011)?ın ?Eğitim yöneticileri teknoloji liderliği öz-yeterlik ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması? adlı makalelerinden faydalanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi kullanılmıştır. Araştırmada okul yöneticilerinin teknolojik liderlik yeterliliklerini çoğu zaman (3.10) sergiledikleri tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin teknolojik liderlik alt başlıklarından vizyoner liderlik, dijital çağ öğrenme kültürü, profesyonel uygulamada mükemmellik, sistematik gelişim ve dijital vatandaşlık alanlarında belirtilen davranışları çoğu zaman gösterdikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin çoğunluğunun, kelime işlemci, elektronik tablolama, sunum, internet, e-posta ve okul yönetiminde eğitim teknolojisi uygulamaları konularında eğitim alarak bunları kullandıkları görülmüştür. Veri tabanı, web sayfası hazırlama programları, animasyon programları, grafik programları ve elektronik tahta ile ilgili konularda ise okul yöneticilerinin eğitim almadıkları gibi bu teknolojileri kullanmadıkları da tespit edilmiştir. Okul yöneticileri görev yapılan okul türü, mesleki kıdem ve cinsiyet durumlarına göre gruplandırıldıklarında teknolojik liderlik yeterliliklerinin değişmediği, okul müdürlerinin, müdür yardımcılarına göre teknolojik liderlik yeterlilikleri açısından kendilerini daha yeterli gördükleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin, okul yöneticilerinin teknolojik liderlik yeterliliklerini çoğu zaman (2.83) gösterdiklerini düşündükleri görülmüştür. Aynı zamanda öğretmenlerin okul yöneticilerinin, teknolojik liderlik alt başlıklarında belirtilen davranışları çoğu zaman sergilediklerini düşündükleri belirlenmiştir. Ayrıca okul yöneticilerinin teknolojik liderlik yeterliliklerine ilişkin algılarının, öğretmenlerin okul yöneticilerinin teknolojik liderlik yeterliliklerine ilişkin algılarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine about the level of technologic leadership competence of the school administrators in the course of transition to information society. In the research, descriptive survey model was used accordingly. The sample of the study was consisted of 282 school administrators and 377 teachers who have been working in Karatay, Selçuklu and Meram, districts of Konya. While preparing the data collection tool, Esra Şişman-Eren?s doctoral dissertation (2010) ?Technological Leadership Behaviors of Turkish Elementary School Principals in Providing and Using Educational Technologies? and Özge Hacıfazlıoğlu, Şirin Karadeniz and Gülay Dalgıç?s (2011) articles ?Validity and Reliability Study of Technological Leadership Self-Efficacy Scale for School Administrators? were benefited. As to analyzing the data, T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Turkey HSD test were used. In the research, it was noticed that most of the time (3.10) the school administrators had exhibited their technologic leadership competence. Besides, it was identified that school administrators had displayed the behaviors in the fields of Visionary Leadership, Digital Age Learning Culture, Perfection in Professional Application, Systematic Improvement and Digital Citizenship which are subtitles of the technologic leadership most of the time. In consequence of the study, it was detected that most of the school administrators got education and employed certain information technologies such as word processor, cell values, presentations, internet, e- mail and educational technology applications in the school management. On the other hand, it was seen that they didn?t get education about and use some tools such as database, website preparing programs, animation programs, graphic programs and electronic board. It was also determined that their competence of technologic leadership didn?t change when the school administrators were grouped into school types, vocational seniority and gender, and they considered themselves more capable than assistant principals in terms of technologic leadership. According to the findings, teachers thought that school administrators had demonstrated their competence of technologic leadership most of the time (2.83). In addition, the teachers considered the school administrators showed the behaviors that are subtitles of technologic leadership most of the time. Furthermore, it was defined that the perceptions of the school administrators about their competence of technologic leadership was significantly higher than the teachers? perceptions about school administrators? competence of technologic leadership.