Dil bilgisi öğretiminde beyin temelli öğrenmenin akademik başarı, tutum ve kalıcı öğrenme üzerine etkisi
The effect of brain-based learning on academic achievement, attitude and permanent learning in teaching grammar
- Tez No: 345297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİFE KIRBAŞOĞLU KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyin temelli öğrenmenin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin dil bilgisi konularındaki (sözcük türleri) akademik başarı, tutum ve bilgilerinin kalıcılığına etkisini belirlemektir. Araştırmada bu amaca uygun olarak deneysel araştırma desenlerinden ?ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli? kullanılmıştır. Araştırma, 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı bahar yarıyılında Trabzon il merkezinde bulunan bir devlet okulunun 6. sınıflarından seçilmiş bir deney grubu ve bir kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. Deney grubunda 34, kontrol grubunda 32 olmak üzere toplam 66 öğrenci bu çalışmanın araştırma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması, Türkçe dersindeki dil bilgisi konularından sözcük türleri (isim, zamir, sıfat, edat, bağlaç, ünlem) üzerinde yapılmıştır. Sözcük türleri deney grubundaki öğrencilerle beyin temelli öğrenmeye dayalı öğretim etkinlikleriyle; kontrol grubundaki öğrencilerle ise geleneksel öğretim yöntemleriyle işlenmiştir. Araştırmanın başında ve sonunda her iki gruba da `Sözcük Türleri Başarı Testi?, `Açık Uçlu Soru Formu? ve `Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği? uygulanmıştır. Ayrıca sadece araştırmanın başında her iki gruba kişisel bilgi anketi uygulanmış; araştırmanın sonunda da deney grubu öğrencilerinden gönüllülük esasına dayalı olarak yedi öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Kişisel bilgi anketi, `Sözcük Türleri Başarı Testi? ve `Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği? sonuçları nicel analiz teknikleriyle; açık uçlu sorular ve görüşme nitel analiz teknikleriyle yorumlanmıştır. Elde edilen nicel veriler; bağımsız t-testi, bağımlı t-testi, tek faktörlü ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of brain-based learning on 6th grade students? success, attitude and permanence of knowledge in grammar subjects (part of speech). In this research one of the experimental research models ?pre-test-post-test and experimental group with control group model? was used. The research was done on an experimental and a control group of 6th grade students of a state school in Trabzon city center in 2011-2012 academic year spring term. There were 66 students in these groups, 34 in experimental group and 32 in control group. The application of the research was performed on part of speech (noun, pronoun, adjective, preposition and conjunction) one of the grammar subjects in Turkish course. Part of speech was taught via brain-based learning techniques to students in experimental group; and via teacher-centered teaching techniques to students in control group. At the beginning and end of the research ?part of speech achievement test? ?open-ended question form? and ?Attitude scale for Turkish course? were applied to both groups. Also only at the beginning of the research personal information survey was applied to both groups; and at the end of the study 7 voluntary students from experimental group were interviewed. Quantitative and qualitative research methods were used together in this study. The results of ?personal information survey? ?part of speech achievement test? and ?attitude scale for Turkish course? were interpreted with quantitative evaluation techniques; open-ended questions and interviews were interpreted with qualitative evaluation techniques. Obtained quantitative data were evaluated by using independent t-test, single factorial ANOVA test. Quantitative data were evaluated with content analysis and descriptive analysis.