Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of secondary school seventh grade students' attitudes towards the course social sciences in terms of various variables: Sample for the Erzurum
- Tez No: 345308
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FEVZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma, ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili merkez ilçelerinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise seçkisiz olmayan amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenen ortaokullarda öğrenim gören 869 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demir ve Akengin (2010) tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler dersi tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, cinsiyet değişkenine göre öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarının farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız gruplar için uygulanan `t testi? ile anne-baba öğrenim durumu, anne-baba mesleği, kardeş sayısı, ailenin aylık geliri değişkenlerine göre öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarının farklılaşıp farklılaşmadığı ise tek yönlü `varyans? (Anova) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak anne-babanın mesleği, ailenin aylık geliri ve kardeş sayısı değişkenlerine göre öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine secondary school seventh grade students? attitudes towards the course social sciences. In the study, descriptive scanning model, one of the quantitative research methods, was used. The scope of the study consisted of seventh grade students in the secondary schools in the central counties of the province of Erzurum in 2012-2013 schooling year. The sample consisted of 869 seventh grade students in the secondary schools established by using criterion sampling, one of the sampling methods for purpose, which is not random. The study used attitude scale for the course social sciences as data collecting tool, which was developed by Demir and Akengin (2010). The data obtained was analysed using SPSS 16 program. In the analyses of the data, whether the attitudes of the students towards the course social sciences according to the variable, gender, showed any difference was established using ?t test?, which is applied to independent groups. In addition, whether the attitudes of students towards the course social sciences showed any difference according to the variables including literacy of the parents, profession of the parents, the number of siblings and monthly income of the parents was established using one way variance analysis (Anova). At the end of the study, any meaningful difference was not established in the attitudes of students towards the course social sciences according to the variables including the profession of the parents, monthly income of the family and the number of siblings.