Farklılaştırılmış öğretim tasarımının öğrencilerin bilişüstü becerilerine ve matematik akademik başarılarına etkisi
The effect of differentiated instructional design on students' metacognitive skills and mathematics academic achievements
  1. Tez No: 345309
  2. Yazar: FATİH TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR SIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde günlük yaşam problemlerinin bir bölümünün çözümü matematiksel düşünme becerileri gerektirir. Her birey kendi yaşamının bu problemlerine çözüm bulacak kadar matematiği kullanmalıdır. Bireylerin farklı birtakım özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Tüm bireylere uygun bir öğretim, onların ihtiyaçlarını, özelliklerini dikkate almalıdır. Farklı özelliklere sahip bireylerin farklı yollardan öğretiminin sağlanması farklılaştırılmış öğretim tasarımı ile mümkündür. Çalışma, farklılaştırılmış öğretim tasarımının öğrencilerin bilişüstü becerilerine ve matematik akademik başarılarına etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmış, deney grubu olarak bir ilköğretim kurumunun altıncı sınıf öğrencileri belirlenmiştir. Deney grubu 30, Kontrol Grubu 30 öğrenciden oluşmuştur. Farklılaştırılmış öğretim tasarımı matematik dersi olasılık konusu için hazırlanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış akademik başarı testi ve Aydın ve Ubuz (2010) tarafından Türkçe?ye uyarlanan Bilişüstü Yeti Anketi uygulamadan önce ve sonra olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubu ile kontrol grubu Bilişüstü Yeti Testi puanlarında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın ikinci alt problemi için deney grubunun matematik akademik başarısı ile kontrol grubunun matematik akademik başarısı arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu bulgular yorumlanarak, uygulayıcılar ve araştırmacılar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, a part of the solution to the problems daily life mathematical thinking skills. Every individual must use mathematics inorder to find solution to the problems. It?s known that a number of different individuals known to have properties. An appropriate education for all individuals, their needs, their properties should consider. Providing individuals with different characteristics, different ways of teaching with the design of differentiated instruction possible. This research aims to investigate the effect of differentiated instructional design, to metacognitive skills and academic achivements. The research design is pretest-postest control group design. The treatment group consists of 60 sixth grade students, who are attending a primary school. Achievement test and metacognitive skills scale are developed by the researcher and specialists, and implemented twice, before and after treatment. All instruments? reliability and validity analyses are done. The results of the study didn?t supported the first hypothesis stated as ?the test group metacognitive skills scores are significantly higher than the control group metacognitive skill scores.? The results of the study supported the second hypthoses.The second hypthosis stated as ?the postest achivement scores of the test group are significantly higher than the control group?s test scores?. The results are interpreted and suggestions are developed for teachers and researchers