Farklılaştırılmış öğretim tasarımının öğrencilerin özyeterlik algıları, bilişüstü becerileri ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
The effects of differentiated instructional design on students? self-efficacy beliefs, metacognitive skills and academic achievement
  1. Tez No: 230911
  2. Yazar: DEFNE YABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Son yıllarda çeşitli alanlarda farklı özelliklere sahip olan tüm öğrencilere temel bilgi ve becerilerin kazandırılması önem kazanmıştır. Özellikle matematik öğretiminde kişilerin gerçek hayattaki problemlerini etkili bir şekilde çözebilmeleri için gerekli olan temel matematiksel becerilerin tüm öğrenciler tarafından öğrenilmesi gerekliliği ön plana çıkmıştır. Sınıfta farklı özelliklere sahip tüm çocuklara farklı yollardan ulaşılmasını destekleyen farklılaştırılmış öğretim tasarımları bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır.Çalışma, farklılaştırılmış öğretim tasarımını merkeze alarak, bu tasarımın öğrencilerin akademik başarıları, bilişüstü becerileri ve özyeterlik algıları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada öntest-sontest deney deseni kullanılmış, deney grubu olarak Esenler Cumhuriyet İlköğretim Okulu altıncı sınıf öğrencileri belirlenmiştir. Deney grubu 25 öğrenciden oluşmuştur. Farklılaştırılmış öğretim tasarımı matematik dersi ondalık kesirler ünitesi için hazırlanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış akademik başarı testi, Üredi (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan bilişüstü beceriler ölçeği ve özyeterlik algısı ölçeği uygulamadan önce ve sonra olmak üzere iki defa uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, deney grubunun başarı testi puanlarında sontest lehine anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Bu farklılığın bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi soruları gruplanarak incelendiğinde de geçerli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular araştırmanın birinci denencesini desteklemiştir. Araştırmanın ikinci denencesi olan ?deney grubunun bilişüstü beceriler puanlarına sontest lehine anlamlı farklılık vardır? denencesini destekleyen bulgulara ulaşılmıştır. Son olarak deney grubunun özyeterlik algısı puanlarında sontest lehinde anlamlı farklılık vardır olarak belirlenen üçüncü denence de elde edilen bulgular tarafından desteklenmiştir.Bu bulgular yorumlanarak, uygulayıcılar ve araştırmacılar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years it became more important to make students, who have different charactheristics in various areas, develop some basic skills. Especially, basic mathematics skills are required for all persons, who want to solve his/her real life problems effectively. Therefore,in mathematics education, it is necessary to reach all students in the classroom. This study focuses on differentiated instructional design, which provides different ways to reach all students with varied characteristics in a learning environment.Differentiated instructional design in the center, the research aims to investigate the effect of these design, to metacognitive skills and self efficacy of students. The research design is pretest-postest design. The treatment group consists of 25 sixth grade students, who are attending Esenler Cumhuriyet Primary School. Achievement test, self efficacy scale and metacognitive skills scale are developed by the researcher and specialists, and implemented twice, before and after treatment. All instruments? reliability and validity analyses are done.The results of the study supported the first hypthoses stated as ?the postest achivement scores of the treatment group are significantly higher than the pretest scores.? There are also significant differences favoring the postest, in knowledge, comprehension and application questions of the achievement tests. The second hypotheses stated as ?the postest metacognitive skills scores of the treatment group are significantly higher than pretest scores? and the third hyptoheses stated as ? the postest self efficacy scores of treatment group are significantly higher than pretest scores? are also supported by the results of the study.The results are interpreted and suggestions are developed for teachers and researchers.