Danışmanlık tedbiri alan çocuklar ile suça sürüklenme riski bulunan çocukların kişisel ve sosyal değişkenler açısından karşılaştırılması
Comparison of children receiving counseling and children at risk of crime according to their personal and social variables
- Tez No: 345311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, danışmanlık tedbiri alan çocuklar ile suça sürüklenme riski bulunan çocukların, kişisel ve sosyal değişkenler açısından karşılaştırmasıdır. Araştırma yöntemi olarak, tarama yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2011?2012 yılında Erzurum ilinde danışmanlık tedbiri alan ve eğitimine devam eden 106 çocuk ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Erzurum İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde hizmet veren `Çocuk Danışma ve Eğitim Merkezi? (ÇODEM) bünyesinde faaliyet gösteren `Yarınlarımıza Emniyetle Koşuyoruz? projesi kapsamında eğitim alan ve suça sürüklenme riski bulunan 108 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma örneklemi olarak evrenin tümü alınmıştır. Verilerin toplanmasında Zimet, Dahlem, Zimet ve Farley (1988) tarafından geliştirilen ve Eker ve Arkar (1995) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, t testi ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, danışmanlık tedbiri alan çocuklar ile suça sürüklenme riski bulunan çocukların cinsiyet, algılanan sosyo-ekonomik düzey, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, anne tutumu, baba tutumu, anne-baba birliktelik durumu, okul türü, başarı algısı, mutluluk algısı, amaçlara ulaşma algısı, geleceğe yönelik umut algısı ve en çok hoşlanılan aktivite değişkenlerine göre dağılımları arasında anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Bunun yanında; en uzun süre ile yaşanılan yer, doğum sırası, annenin hayatta olup olmama durumu, babanın hayatta olup olmama durumu, en yakın görülen kişi değişkenlerine göre dağılımları arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Ayrıca danışmanlık tedbiri alan çocuklar ile suça sürüklenme riski bulunan çocukların sosyal destek puanları arasında da anlamlı farklılaşma bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to perform a comparison between children receiving counseling and children at risk of crime according to their personal and social variables. The screening method and the questionnaire technique were used as study methods. The study population consisted of 106 children receiving counseling and education within the province of Erzurum during the 2011-2012 academic year, and of 108 children at risk of crime receiving education during the same academic within the scope of the ?We Are Headed Towards A Safer Future? project conducted at the ?Children Counseling and Education Center? (ÇODEM), which is an institution that provides services under the coordination of the Erzurum Provincial Directorate of the Ministry of Family and Social Policies. The study sample included the entire study population. Data was collected using the Multidimensional Scale of Perceived Social Support developed Zimet, Dahlem, Zimet, and Farley (1988) and adapted into Turkish by Eker and Arkar (1995), and the Personal Information Form developed by the researcher. Data analysis was performed by using the t-test and chi-square analyses. Based on the study data, a significant difference was identified between the distribution of children receiving counseling and of children at risk of crime according to the variables of gender, perceived socio-economic level, maternal education level, paternal education level, maternal attitude, paternal attitude, relationship between mother and father, type of school attended, perception of success, perception of happiness, perception of achievement, perception of hope towards to the future, and the most enjoyed activities. On the other hand, no significant difference was identified in distribution according to the location of residence, birth order, mother being alive, father being alive, and the individual perceived as being the closest by the child. Furthermore, no significant difference was identified between the social support scores of children receiving counseling and of children at risk of crime.