Tek gelirli ve çift gelirli ailelerde yaşanan iş aile çatışmasının iş stresi ve işten ayrılma niyetiyle olan ilişkisi: Zonguldak ilindeki dershaneler örneği
The work-stress of the work-family conflict, experienced in families with single and dual-income and the relation to turnover intention: Shown with the example of the courses in the province of Zonguldak
  1. Tez No: 345315
  2. Yazar: YELİZ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışanların sosyal ve kültürel açıdan önemli değişimlerle karşı karşıya olduğu bir dönemde aile yaşamının iş yaşamı üzerindeki, iş yaşamının da aile yaşamı üzerindeki etkileri, bu etkileşimlerin neden olduğu iş-aile çatışmasının örgütsel ve kişisel sonuçları göz önünde bulundurulursa, iş-aile çatışması konusunun gerek araştırmacılar tarafından gerekse de yöneticiler tarafından incelenmesinin önemi ortaya çıkacaktır. Farklı sektör ve örgütlerde yapılacak çalışmalarla; çatışmaların kişisel, ailevi, örgütsel neden ve sonuçlarının tespit edilmesi, ilgili kuruluşlarca çözüme yönelik politikaların düzenlenmesi ve bu politikaların örgütlerce uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmayla Zonguldak ilindeki dershanelerde görev yapan tek gelirli ve çift gelirli öğretmenlerin yaşadığı iş aile çatışması, iş stresi ve işten ayrılma niyeti boyutları arasında ilişkinin var olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma 140 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin tek gelirli ya da çift gelirli aileye sahip olmalarının, iş aile çatışması, iş stresi ve işten ayrılma niyeti düzeyleri üzerinde etkisi araştırıldığında çıkan sonuç; çift gelirli ailelerinin yaşadığı iş aile çatışmasının, iş stresinin ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin, tek gelirli ailelerin yaşadığı iş aile çatışması, iş stresi ve işten ayrılma düzeylerinden daha fazla olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
At a time employees are facing socially and culturally significant changes, the effects of family-life on work-life and work-life on family-life considering the results of these interactions which causes organizational and personal results from the work-family conflicts the importance of the issue of examination by the managers as well as the researchers of work-family conflict will emerge. With studies done by different sectors and organizations; the personally, familial, organizational causes and consequences of the conflicts has to be identified, policies towards a solution has to be formulated by related organizations and the implementation of these policies by the organizations are required. This study aims to determine whether there is a relationship between the work-family conflict, work-stress and turnover intention in the case of single-income and dual-income teachers working in courses in the province Zonguldak. This work was carried out on 140 teachers. The result for those teachers who attend this study in order to investigate whether the fact of having a single or double income family on the work-family conflict, on the levels of work stress and turnover intention is; that the work-family conflict, the work-stress and turnover intention of double-income families is higher than the level of work-family conflict, the work-stress and turnover intention in single-income families.