Ortaokul 3. sınıf İngilizce öğretim programının Avrupa Diller için Ortak Başvuru Metni paralelinde karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of secondary school 3rd grade English language curriculum in parallel with the common European Framework of Reference for Languages
- Tez No: 345333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞÜKRÜ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Avrupa'da ana dil dışında diğer dillerin de konuşulmasını özendirmek ve yabancı dil öğretiminde belli noktalarda bir standardı yakalamak amacıyla Avrupa Konseyi tarafından ortaya çıkarılan Avrupa Diller için Ortak Başvuru Metni ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle uyum çalışmaları kapsamında yabancı dile verdiği önem ışığında Ortaokul 3. Sınıf (İlköğretim 7. Sınıf) İngilizce Öğretim Programı'nın Ortak Başvuru Metni'ne uygunluk düzeyini belirlemeye yönelik olarak hazırlanan bu çalışma nitel bir çalışmadır. Doküman İncelemesi tekniğinin kullanıldığı araştırmada programın kazanımlar, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları yönleri benzerlik ve farklılıklar bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırma sonunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: Türk Milli Eğitimi genel amaçları ile OBM genel amaçları arasında %92 oranında uyuşma olduğu bulunmasına karşın dil becerileri İÖP'de eşit oranda ele alınmamıştır. Tüm dil becerileri arasında A2 düzeyi en çok değinilen düzey olmuştur. A2 ile karşılaştırıldığında, A1 (Breakthrough) ve B1 (Threshold) düzeylerine az değinilmiştir. Sözel üretim becerisi, öğretim programında en çok betimleyici ile temsil edilen dil yeteneği kategorisi olmuştur. Öğretim programındaki bütün değerlendirme araçları Avrupa Dil Gelişim Dosyasından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study conducted aims at determining the level of compatability between Secondary School 3rd Grade English Language Curriculum and Common European Framework of Reference for Languages composed by the Council of Europe in order to encourage other languages except for the mother tongue to be spoken and to bring foreign language instruction into conformity with some standards and in the light of significance Turkey attributes to foreign language education in the scope of adaptation efforts with the European Union is qualitative. In the research where