Sermaye Piyasası Kurulu kurumsal yönetim ilkeleri ile Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları'nın etkileşimi
With the corporate governance principles of the Capital Markets Board of Turkey Interaction of Accounting and Financial Reporting Standards
  1. Tez No: 345332
  2. Yazar: ÜNZÜLE GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Küreselleşen piyasalarda sermayeye ulaşmak, rekabette başarı sağlamak ve doğru stratejiler kullanmak için kurumsal yönetim şirketlere fayda sağlamaktadır. Kurumsal yönetim, şirketin doğru stratejileri kullanarak fonksiyonlarını başarı ile yürütmesini sağlarken aynı zamanda müşterileri, pay sahipleri ve ilgili diğer tarafları da şirket hakkında bilgilendirmektedir.İşletmelerin kamuyu aydınlatma amacına yönelik yayımladıkları finansal tablolar sayesinde, pay ve menfaat sahipleri, işletme ve yönetimin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği ile ilgili bilgi sahibi olmaktadır. Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları'nın SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri üzerindeki etkisini ortaya koyabilmek amacıyla hazırlanan bu çalışmada, amaca yönelik olarak, ilkelerle ilgili hüküm içeren standartlar içerik analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Belirlenen hükümlerin mali tablolarda yer alıp almadığını görebilmek amacıyla da örnek olay yöntemi kullanılarak, TOFAŞ'nin mali tabloları incelenmiştir. Yapılan inceleme neticesinde TOFAŞ'nin mali tablolarındaki açıklamaların, ilkeleri ilgilendiren standartlara yönelik olduğu görülmüştür. Mali tabloların kurumsal yönetim üzerindeki etkisini ortaya koyabilmek için ayrıca TOFAŞ'nin incelenen yıllarına ait Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu analiz edilmiştir.Sonuç olarak; Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları'nın SPK Kurumsal Yönetim İlkelerini dolaylı yollarla etkilediği, mali tablolarda yapılan açıklamaların Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporu'nda yeterli görüldüğü, mali tabloların dışındaki unsurlarla kurumsal yönetim derecelendirme notunun artırılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance benefits companies in order to obtain capital in globalizing markets, gain advantage in competition, and use correct strategies. Corporate governance informs customers, shareholders, and other related parties about the company, while making company to operate its functions successfully by using right strategies.Shareholders and stakeholders reach the information about whether the business and management meet their responsibilities, with the help of financial statements that help businesses? purpose of informing public. In this study, which is prepared with the aim of showing the impact of Turkish Accounting and Financial Reporting Standards over Capital Markets Board Corporate Governance Principles, the standards that contain sentences about the standards are determined by using content analysis. The financial statements of TOFAŞ are investigated by using case study approach in order to determine whether the identified sentences present in financial statements. In the result of the research conducted, it is found that the explanations in the financial tables of TOFAŞ are oriented to the standards, which are related to the principles. In order to express the impact of financial tables over corporate governance, the Corporate Governance Rating Report of TOFAŞ?s investigated years is also analyzed.As a result, it is determined that Turkish Accounting and Financial Reporting Standards influence Capital Markets Board Corporate Governance Principles indirectly, the explanations in financial statements are accepted adequate in Corporate Governance Rating Report, and corporate governance rating degree may be increased with the elements that are not present in the financial statements.