Elyaf takviyeli kompozit malzemelerde elyaf yönü, boyu ve çapının mekanik özelliklere etkisinin bilgisayar yardımı ile incelenmesi
- Tez No: 34534
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Elyaf takviyeli kompozit malzemelerde elyafın yönü, boyu ve çapının değişimine göre mekanik özelliklerin değişiminin bilgisayar yardımı ile incelenmesi. Teknolojinin gelişmesi, imalat alanındaki araştırmaların sonuç vermesi, büyük ölçüde malzeme biliminin gelişmesine bağlıdır. Son yıllarda büyük ölçüde geliştirilmeye çalışan kompozit malzemeler yavaş yavaş şimdiye kadar kullanılan malzemelerin yerini almaktadır. Bu çalışmada, elyaf takviyeli kompozit malzemelerde takviye malzemesi olarak kullanılan çeşitli elyaf malzemelerinin boy, yön ve çapındaki değişimlerin mekanik özelliklere ne ölçüde etki ettiği araştırılmış sonuçlar grafiklerle belirtilmiştir. Ayrıca yapılan bilgisayar programı ile değişik matriks ve elyaf çeşitleri için teknik sabitlerdeki değişimler yine grafiksel olarak belirtilmiştir. Sonuç olarak çok uzun ve zahmetli mühendislik hesapları yapılarak bulunabilen bu değerler bilgisayar yardımı ile birkaç dakika içinde yapılabilecek hale gelmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Compozlte material with respect to materials science and engineering can be defined as a materials system composed of a mixture or combination of two or more micro- macroconstituents that differ in form end chemical composition and which are essentialy insoluble in each other. Some fiber-reinforced -plastic composite materials are made with synthetic fibers of which glass, carbon and aramid are imported types. In this work the stress concentrion factors developed on the composite flat plates with reinforcement of various orientation and length are investigated. In the case of the concentrated loading of the axial symmetric plate, the analysis of the stresses are studied by using the computer aided discritlzatlon of tensor fields and finite element is realised. The results of the stress concentration factor analyses have been given in terms of graphics.