Termogravimetrik yöntemle bazik bakır (II) sülfatın kinetik parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 34533
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada Bazik Bakır(H) Sülfat* in [Cu^OH^SoJ, termal bozunması incelenmek suretiyle, kinetik parametreleri elde edilerek termal bozunma reaksiyonunun reaksiyon mekanizması hakkında bilgi edinilmeye çalışıldı. Bazik Bakır(II) Sülfat, Bakır Sülfat1 m aynı konsantrasyonda Sodyum Hidroksit çözeltisiyle, pH=8* de tutularak, titrasyonu ile hazırlandı. Reaksiyon derecesi, aktivasyon enerjisi ve Arrhenius sabiti gibi kinetik parametreleri elde etmek amacı ile hazırlanmış bulunan bileşiğin Termogravimetrik Analizör (Dupont) yardımıyle termogramı alındı. Termogramın birinci basamağını bir dehidratasyon reaksiyonu, ikinci basamağını ise bir bozunma reaksiyonu oluşturmuştur. Bilinen integral yaklaşım yöntemlerinden Coats ve Redfern yöntemi uygulanmak suretiyle Bazik Bakır(II) Sülfat için elde edilen termogramdan dehidratasyon reaksiyonu için reaksiyon derecesinin iki, aktivasyon enerjisinin 63674 jmoH ve Arrhenius sabitin ise 3.98 10^ dk~l olduğu, bozunma reaksiyonu için ise aym parametrelerin sırasiyle 3/2, 33431 jmoH ve 4.89 10^ dk~l olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, thermal decomposition of basic copper(II) sulfate [Cu4(OH)6S04İ has been investigated in order to obtain kinetic parameters and it has been studied to have knowledge about reaction mechanism of thermal decomposition reaction. A basic copper(II) sulfate is prepared the titration of pH=8 of copper(II) sulfate solution with the sodium hydroxide of similar concentration. The compound, prepared to obtain kinetic parameters such as, order of reaction, activation energy, Arrhenius constant, was taken thermogram by helping thermogravimetric analyzer. (Dupont). The first step of thermogram is composed of dehidration reaction and the second step of the thermogram is composed of decomsition reaction. The known integral approximatio methods, Coats and Redfern' s method has been applied to obtain the thermogram of basic copper(H) sulfate and for dehidration reaction, the order of reaction is found to be 2,activation energy is found 63674jmol“* Arrhenius constant is found to be 3.98 10^ dk~l. For the decomposition reaction the same parameters have been obtained such as 3/2, 334316 jmoH. and 4.89 10^ dk”l-