Kriz, kurumsal kalite ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between crisis, institutional quality and economic growth
  1. Tez No: 345342
  2. Yazar: ERDOĞAN TEYYARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VERGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Kurumları, iktisadi analizin merkezine yerleştiren kurumsal iktisat yaklaşımı, özellikle 1990?lı yıllarla birlikte büyüme analizlerinde sıkça yer almaktadır. Kurumsal iktisat yaklaşımı, iktisadi faktörlerin yanı sıra, kurumlar, kurumsal yapı ve kurumsal kalite gibi iktisadi olmayan faktörlere de büyüme analizlerinde yer vermektedir. Literatürde kurumsal kalite ve ekonomik büyüme ilişkisi konusunda uzlaşma olmasına rağmen, son 30 yılda meydana gelen ekonomik krizler, ülkelerin kurumlarının yeniden dizaynı ile sonuçlanmıştır. Bu tezde krizlerin, kurumsal kalite aracılığıyla ülkelerin iktisadi büyümeleri üzerinde etkili olup olmadığı incelenmiştir. Mankiw, Romer ve Weil (MRW) büyüme modeli ve ekonometrik tahmin yöntemi olarak da panel veri analizi kullanılarak araştırılan çalışmada, Latin Amerika ülkelerinden Arjantin, Meksika ve Brezilya?nın, Asya ülkelerinden Tayland, Malezya, Filipinler, Endonezya ve Güney Kore?nin, son olarak da Türkiye?nin 1984-2010 dönemi verileriyle ampirik analizler yapılmıştır. Yapılan tahminler neticesinde hukuk ve düzen, dinsel çatışmalar, politikada askeri müdahale düzeyi, demokratik katılım düzeyi, içsel ve dışsal çatışmalar değişkenlerininin iktisadi büyümeyi pozitif yönde etkileyen önemli kurumsal değişkenler olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca kurumsal kalite göstergeleri krizin etkisi ile birlikte değerlendirildiğinde; iktisadi büyüme düzeyini pozitif yönde etkileyen kurumsal değişkenlerin; bürokratik kalite, sosyoekonomik koşullar, yatırım profili ve demokratik katılım olduğu tahmin edilmiştir. Sonuç olarak; krizler, kurumsal kalite düzeyini değiştirmektedir ve bu değişim iktisadi büyümeyi pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Institutional economics approach that puts institutions in the center of economic analysis takes part in economic growth analyses, especially starting from 1990?s. Besides economic factors, institutional economics approach uses non-economic factors like institutions, institutional structure, and institutional quality in economic growth analyses. In this thesis, the relationship between institutional quality and economic growth through changes in institutional quality due to economic crises is investigated. In empirical analyses, Mankiw, Romer and Weil (MRW) growth model and panel data analyses are used for the countries; Argentina, Mexico, and Brazil among Latin America Countries; Thailand, Malaysia, Philippines, and South Korea among Asia countries; and lastly Turkey for the period 1984-2010. The results reveal that the institutional variables of law and order, religious tensions, military intervention level in politics, democratic accountability and internal and external conflicts variables significantly and positively affect economic growth. In addition, as the changes in institutional quality due to economic crises are considered, bureaucracy quality, socioeconomic conditions, investment profile and democratic participation variables are found to be significant institutional variables which are positively affecting economic growth level. It conclusion the results provide that changes in institutional quality due to economic crises positively affect economic growth.