Duygu iklimi ve liderlik tarzının işten ayrılma niyetine etkileri: Alanya'daki turizm işletmelerine yönelik bir araştırma
The effects of emotional climate and leadership styles upon employee withdrawal intention: A study aimed on tourism establisments in Alanya
- Tez No: 345399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, turizm işletmelerindeki işgörenlerin duygu iklimi ve liderlik tarzının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemi, Alanya?da rassal örnekleme yöntemiyle seçilmiş 50 adet dört ve beş yıldızlı otel işletmesi, 50 adet A grubu seyahat acentası ve 1 adet bakanlık belgeli 1. sınıf yiyecek-içecek işletmesinin 503 işgörenine anket formuyla ulaşılmıştır. Anket tekniği ile elde edilen veriler LISREL Programı kullanılarak çok değişkenli istatistik yöntemlerinden Yapısal Eşitlik Modeli ile analiz edilmiştir. Çalışmada değişkenler arasında doğrudan ve aracılık ilişkilerini içeren bir model önerilmiş ve sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, turizm işletmesi işgörenlerinin duygu iklimi ve liderlik tarzının, işten ayrıma niyetini etkilediği görülmüştür. Turizm işletmelerindeki liderlik tarzının işten ayrılma niyetini etkilemesinde duygu ikliminin aracılık etkisini inceleyen analizlerin sonuçlarına bakıldığında, duygu ikliminin kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the impact of the leadership style and the emotional climate upon employee withdrawal intention of employees in tourism establishments. The questionnaire consists of 50 Four and Five Star Hotels, 50 A Group Travel Agency and 1 Food and Beverage Establishment which certified by the ministry, selected with random sampling method in Alanya, which has intense touristic activities, and in total, 503 employee have been surveyed. Data, obtained from the survey were analyzed via the Structural Equation Model, one of the multivariate statistical methods by using LISREL program. In the study a research model including direct and mediating relations between variables was proposed and tested. According to the findings, it was found that leadership style and emotional climate affected employees? withdrawal intention. The findings of the analysis, that investigated the mediating effect of emotional climate between leadership styles and withdrawal intention in tourism establishments revealed that emotional climate has partial mediating effect. In accordance with the findings of research, several recommendations have been submitted.