Tüketici etiğinin oluşumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Teori ve bir araştırma
Indetifying the factors which are affecting formation of consumer ethics: Theory and a research
- Tez No: 345416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN AKATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz dinamik dünyasında ve artan rekabet ortamında işletmelerin amaçlarına ulaşabilmesi ancak pek çok unsuru dikkate almasıyla mümkündür. Bu unsurlardan birisi de son zamanlarda önem kazanan tüketici etiğidir. İşletmelerin iş etiğine daha çok önem vermesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Fakat tüketici etiğinin işletmeler üzerindeki etkisi zaman geçtikçe daha çok artmaktadır. Tüketici etiği pek çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Tüketici etiği ile ilgili teorik bilgileri ortaya koymak ve bu bilgileri kullanmak, bu alanda yaşanılan değişimi yakalamak için gereklidir. Tüketici etiğini etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirlemek ve tüketici etiği üzerindeki etkisini ölçmek hem işletmeler hem de bu alanda çalışma yapan akademisyenler için önemlidir. Bu çalışma, tüketicilerin etik davranışları etkileyen faktörlerin belirlenmesi için teorik altyapıyı ve ilgili faktörleri inceleyen bir araştırmayı içermektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s dinamic world and rising competition environmet, achieving to firms business aims are possible with attenting to lot of factors. One of these factor is costumer ethic which newly come into prominenced. Regarding on business ethics is often encountering stuation which in firms. Only with time, effects of costumer ethics on firms is increasing. Costumer ethics are changing according as lot of factors. Executing and using theorical knowledge which about costumer ethics is compulsory for clutching change of costumer ethics. Identifying factors which effecting costumers ethics and mesauring effects on costumer ethics are important for both firms and academician who is working about costumer ethics. This study includes theorical background about factors that affect costumer ethical behaviours and examining related factors.