Yönetim pratiklerinin kamu yönetimine transferi: Bir yönetim pratiği olarak stratejik planlama
Transferring management practices to public management: Strategic planning as a business management practice
- Tez No: 345464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İşletme yönetimi, rekabet ve değişen çevre koşulları içerisinde etkinlik ve verimliliği ön plana çıkaran çeşitli yönetim pratiklerinin üretilmesine zemin hazırlayarak sürekli bir gelişim içerisinde olmuştur. 20. yüzyılın sonlarına doğru yaşanan ekonomik, siyasal ve teknolojik gelişmelere cevap verme noktasında geleneksel kamu yönetimi anlayışının yetersiz kalması, kamu yönetiminde işletme yönetimi pratiklerinin kullanımını gündeme getirmiş ve tüm dünyada yaygın bir reform hareketinin temeli olarak ortaya çıkmıştır. Bir işletme yönetimi pratiği olarak stratejik planlama yaklaşımının Türkiye?de kamu yönetimi alanına transferi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada stratejik planlama yaklaşımının Türk kamu yönetiminde uygulanmasının gündeme gelmesi ve yayılım sürecinin ekonomik, kurumsal ve bilişsel dinamiklerinin derinlemesine analiz edilerek sürecin detaylı bir şekilde ortaya konulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile doküman inceleme ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler analiz edilerek bulgulara ulaşılmış ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak, ekonomik krizin tetiklemesiyle birlikte Dünya Bankasının dışsal zorlaması ve bürokratların desteği ile stratejik planlamanın Türk kamu yönetiminde uygulanması gündeme gelmiş, değişimin kaçınılmaz olduğunu gören siyaset dünyasının reform hareketine çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteği ile stratejik planlama yaklaşımının yayılımı ve kurumsallaşması gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of changing environmental conditions and competition, business management has evolved steadily underlying efficiency and productivity and caused the invention of management practices. Given the inefficiency of classical public administration to react the economic, political and technologic developments, the use of business management practices in public administration has been brought forward as a worldwide reform movement. The subject of the study will be the transfer of strategic planning to public management as a business management practice. The application of strategic planning approach in the Turkish public management and detailed analysis of economic, institutional and cognitive dynamics of expansion process will be expressed in this study. The data which has been obtained by means of document research and semi structured interviews has been reached and interpreted by using qualitative analysis method. Therefore accompanied with the economic crisis, World Bank influence and bureaucrat support, the use of business administration practices in public administration has been brought forward and institutionalization and diffusion of strategic planning has been realized by the support of politicians and Non Governmental Organisations.