Mavi dergisinin incelenmesi
Examination of Mavi magazines
  1. Tez No: 345499
  2. Yazar: MEHMET YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmamızda ilmî, fikrî, edebî ve tarihî dergilerden biri olan ?Mavi Dergisi? incelenmiştir. 1952-1956 yılları arasında aylık olarak yayımlanan ve son sayılarında edebiyat sahasına ağırlığını ortaya koyan dergi; dönemin sanat anlayışını, ortaya koyması açısından önemlidir. Türkiye?nin çok partili bir döneme girdiği 1952-1956 yıllarında çıkan Mavi dergisi üzerine bazı çalışmalarda bulunduk. Bu çalışmamız, genel hatlarıyla beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde edebiyat dergiciliğinin kısa bir tarihçesi ve gelişim süreci üzerine ayrıntıya girmeden bilgi verilmeye çalışıldı. İkinci bölümde ise Mavi dergisi, gerek muhteva gerekse de dışsal özellikleri bakımından dönemin sanatçılarının görüşlerine de yer verilerek ele alındı. Üçüncü bölümde ise derginin sistematik bir taraması üç başlık altında yapıldı. Bunlar: Kronolojik Bibliyografya, Yazara Göre Bibliyografya ve Edebiyat Türüne Göre Sıralama?dır. Dördüncü bölümde ise derginin sanata ve sanatçıya edebi türlerden ise; romana, hikâyeye, şiire, eleştiriye ve tiyatroya bakışı ele alınarak bu konularda yapılan tartışmalara yer verildi. Bu bölüm oluşturulurken dergideki tartışmalar ve makaleler ana kaynağımızı teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined one of the scientific, intellectual, literal and historical journals, ?The Journal of Mavi.? This monthly journal was published between 1952-1956 and its last issues set the agenda of Turkish literature. This journal is important because it reflects the sense of art of that period. We made some remarks about The Journal of Mavi which was published between 1952-1956. In that period, Turkey was experiencing a multi-party era. Our study consists of an Introduction and two main sections. The main body of the introduction part contains two headings. The first topic contains brief information about the history of Turkish literal periodicals and their progress. The second topic contains information about The Journal of Mavi in terms of its contents and external features and also contains opinions of that era?s artists. In the first section, the systematic review of the journal was made via three headings. These are Chronological Bibliography, Bibliography in terms of Authors and the Classification in terms of Types of Literature. In the last section, we examined the general approach of the journal about art, artists, and literature types such as novel, story, poetry, critics and theatre. Also, it includes debates about these issues. The main sources of this last section are articles and polemics which were published by this journal.