Mavi Kırlangıç Öğrenci ve Çocuk dergisinin çocuk eğitimine katkısı açısından incelenmesi
The review of Student and Child Magazine Mavi Kırlangıç in terms of its contribution to child education
  1. Tez No: 590807
  2. Yazar: YASEMİN ERMUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocuk gazete ve dergileri; içeriğinde yer alan şiir, hikâye, masal, çizgi roman, bilmece gibi türlerle çocuğun edebî ve estetik bir zevk edinmesini destekleyen, eğitici özelliğinin yanı sıra eğlendiriciliği de ağır basan, çocukların dünyasını ilgilendiren haber, olay ve bilimsel gelişmelerin yansıtıldığı süreli yayınlardır. Bu çalışmada 1969-1980 yılları arasında yayımlanan Mavi Kırlangıç Öğrenci ve Çocuk Dergisinde yer alan metin türleri incelenmiş ve edebi zevk kazandırma ve eğitim konusunda katkıları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı 1969-1980 yılları arasında yayımlanan Mavi Kırlangıç Öğrenci ve Çocuk Dergisinin çocuk edebiyatına, çocuk dergiciliğine, çocukların eğitimine katkılarını incelemektir. Araştırma 1969-1980 yılları arasında yayımlanan Mavi Kırlangıç dergisinin 175 sayısının incelenmesi ve içeriğinin çocuk edebiyatı çerçevesinde, çocuk eğitimine katkısı açısından değerlendirilmesiyle sınırlı tutulmuştur. Nitel bir araştırma olan çalışmada doküman incelemesi yapılmış ve veriler betimsel içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre 1969-1980 yıllarında aralıksız yayımlanan Mavi Kırlangıç Öğrenci ve Çocuk dergisinin çocuk eğitimi açısından önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Child newspapers and magazines are periodicals in which support the child to acquire a literary and aesthetic pleasure with the context such as poems, stories, fairy tales, comics and riddles. These magazines, which have not only entertaining but also educational qualificiations, reflect the news, events and scientific developments concerning the world of children. In this study, the text types in the 'Mavi Kırlangıç Student and Child Magazine published between 1969 and 1980 were examined and also their contributions to provide literary pleasure and education were discussed. The aim of the study is to examine the contributions of the Mavi Kırlangıç Student and Children's Magazine published between 1969-1980 to child literature, child journalism and child education. The research was limited to the analysis of 175 issues of Mavi Kırlangıç Magazine published between 1969 and 1980 and the evaluation of its content within the framework of child literature in terms of its contribution to children's education. In our study, which is a qualitative research, document analysis was conducted and data were analyzed with descriptive content analysis. According to the findings of the research, it is possible to say that Mavi Kırlangıç Student and Child Magazine, which was published continously in 1969-1980, has an important place for child education.