Meşşai felsefede siyaset kavramı
The concept of politics in peripatetic philosophy
- Tez No: 345504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Meşşai Felsefede Siyaset”başlıklı bu tez çalışması,“Giriş”ve“Sonuç”bölümlerinin dışında iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öncelikle siyaset, siyaset bilimi ve siyaset felsefesi kavramları tanımlanmıştır. Antik Yunan felsefesinde ve İslam düşüncesinde siyaset kavramı ortaya konularak konunun zemini oluşturulmuştur. İkinci bölümde Farabi, İbn Sina ve İbn Rüşd'ün siyaset felsefeleri ana hatlarıyla betimlenmiştir. Bu filozoflara göre siyaset kavramının mahiyeti ve siyasal olanın sınırları açıklanmıştır. Ardından İslam siyaset felsefesinin ezoterik yorumu değerlendirilmiş ve modern siyasetle klasik siyaset kavrayışı mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled“The Concept of Politics in Peripatetic Philosophy”consists of two parts in addition to the Introduction and the conclusion sections. In the first part, politics, political science and political philosophy are defined. The concept of politics is mentioned in Ancient Greek philosophy and Islamic thought in order to form the ground of the issue. In the second part, al-Farabi, Avicenna and Averroes's political philosophies are described in outline. The nature of the concept of politics and the limits of what is politically are debicted according to these philosophers.Then, the esoteric review of Islamic political philosophy is evaluated and classical conception of politics is compared with modern politics.