The relationship among marital communication patterns, parental attitudes, and children externalizing and internalizing behavior problems
Evlilik iletişim şekilleri, ebeveyn tutumları ve çocuklarda görülen dışsallaştırma ve içselleştirme problemleri arasındaki ilişki
- Tez No: 345553
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı evlilik iletişim şekilleri, ebeveyn stilleri ve çocuklarda görülen dışsallaştırma ve içselleştime problemleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın amacı kapsamında ilk olarak evlilik iletişim şekilleri ile ebeveyn tutumları ve çocuklardaki uyum arasında ilişkinin bulunması amaçlanmıştır. Aynı zamanda, ebeveyn tutumları ve çocuklarda görülen davranış problemleri arasında ilişkinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Son olarak ebeveyn tutumlarının evlilik iletişim şekilleri ve çocuklarda dışsallaştırma ve içselleştime problemleri arasında aracı değişken rolü oynadığı öngörülmüştür. Bu çalışmada 189 ebeveyn katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcıların özelliklerinin ve değişkenlerin ölçülmesi amacıyla Demografik Bilgi Formu, İletişim Şekilleri Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, yüksek seviyede yıkıcı iletişim şekline sahip olan ebeveynlerin çocuklarına karşı yüksek seviyede otoriter tutumlara sahip olduğu görülmüştür. Öte yandan yapıcı iletişim şekli ve hoşgörülü ebeveyn tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, annelerin evliliklerinde kurduğu yapıcı iletişim şeklinin çocuklarına karşı gösterdikleri otoritatif tutumlar ile anlamlı bir ilişkisi olduğu ortaya konulmuştur. Buna ilaveten, annelerin otoriter ve otoritatif ebeveynlik tutumlarının çocuklarda görülen duygusal problemler üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Yapıcı iletişim şekillerinin çocuklardaki sosyal davranışlar üzerinde etkili olduğu bu çalışmanın bir başka sonucudur. Son olarak, çocuklar görülen dikkat probleminin agresif iletişim şekli ve anneler tarafından gösterilen hoşgörülü tutum ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Öte yandan, bu çalışmada anlamlı bir aracı değişken etkisi bulunmamıştır. Çalışmanın sonuçları, önemi, limitasyonu ve klinik sonuçları ilgili literatür dahilinde tartışılmış, gelecek çalışmalar için öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the relationship among marital communication patterns, parental attitudes, internalizing and externalizing behavior problems of children. To elaborate, it is aimed to figure out whether marital communication patterns predict parental attitudes, and children internalizing and externalizing behavior problems. Furthermore, it is purposed to investigate the relationship between parental attitudes and children adjustment. Finally, mediator role of parental attitudes between marital communication patterns and children adjustment was investigated. The participants of this study consist of 189 parents of preschool children. In order to measure the variables and characteristics of participants, Demographic Informatıon Form, Communication Patterns Questionnaire (CPQ), Parenting Styles and Dimensions Questionnaire (PSDQ), and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) are used. The results of the study revealed that higher levels of destructive communication pattern is significantly associated with higher levels of authoritarian parenting attitudes whereas higher levels of constructive communication pattern is related to lower levels of permissive parenting style. Moreover, there is positive significant relationship was found between mother reported constructive communication pattern and authoritative style. Furthermore, it was shown that mother reported authoritarian and authoritative parenting attitudes are linked to emotional problems of children. Another finding of the current study revealed that constructive communication pattern is related to prosocial behavior of children. Besides inattention problems of children was found to be associated with aggressive communication pattern and mother reported permissive parenting style. However, no significant mediation effect was found. The significance, limitations, and clinical implications were discussed in the light of related literature.