Establishing the validty of a leadership based situational judgement test
Liderlik bazlı durumsal muhakeme testi geçerlilik çalışması
  1. Tez No: 345555
  2. Yazar: ZELİHA RUHSAR ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı durumsal muhakeme testi (DMT) yöntemini kullanarak bir liderlik ölçeği oluşturmak ve bu ölçeğin, ilgili yazında sık kullanılan bir liderlik ölçeği olan Liderlik Görüşü Anketi (Leadership Opinion Questionnaire-LOQ) ile karşılaştırmalı olarak yapı ve ölçüt-bağımlı geçerliliğinin değerlendirilmesidir.Bu çalışmada kurulan hipotezler şöyledir:Geliştirilen görev-odaklı liderlik ölçen durumsal muhakeme testi (DMT-G), yönetici ve çalışanlar tarafından LOQ ölçeği kullanılarak ayrı ayrı değerlendirilen görev-odaklı liderlik değerlendirmeleriyle olumlu olarak ilişkilidir,Geliştirilen ilişki-odaklı liderlik ölçen durumsal muhakeme testi (DMT-İ), yönetici ve çalışanlar tarafından LOQ ölçeği kullanılarak ayrı ayrı değerlendirilen ilişki-odaklı liderlik değerlendirmeleriyle olumlu olarak ilişkilidir,Geliştirilen DMT-G ve DMT-İ ölçekleri performanstaki varyansın açıklanmasına, ilgili LOQ boyutlarının katkısının ötesinde özgün katkı sağlar.Veriler Ankara'da bulunan bir kamu kurumunda çalışan yöneticilerden (N = 87) ve onların astlarından (N = 160) toplanmıştır. Çalışma sonuçları, beklenilen DMT-G ve DMT-İ ayrımının yapılamadığını göstermektedir. Bu nedenle, görev-odaklı ve ilişki-odaklı liderlik ölçen iki farklı DMT geliştirmek yerine duruma özgü liderlik ölçen genel bir DMT-L geliştirilmeye karar verilmiş olup hipotezler DMT-G ve DMT-İ ayrımı yapmadan açımlayıcı bir yaklaşımla (istikşafi olarak) test edilmiştir.Yapılan analizler sonunda DMT-L ve yöneticilerin kendileri için yaptıkları görev-odaklı LOQ değerlendirmeleri arasındaki ilişki ters yönde (negatif) anlamlı bulunmuştur. Bununla birlikte, DMT-L ve çalışanların yöneticileri için yaptıkları ilişki-odaklı LOQ değerlendirmeleri arasındaki ilişki olumlu (pozitif) ve anlamlı bulunmuştur. Son olarak DMT-L'nin, çalışanların liderlik performansı değerlendirmesini anlamlı ve özgün bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Sonuçlar, çalışmanın yöntemsel kısıtlılıkları belirtilmiş ve gelecek çalışmalar için bazı önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a leadership measure using situational judgment test (SJT) methodology and to evaluate both construct and criterion-related validity of the developed SJT with respect to a well established measure of leadership, the Leadership Opinion Questionnaire (LOQ).In this study, it was hypothesized that task-oriented leadership-based SJT (SJT-T) is positively related to the supervisors? and subordinates? ratings of task-oriented leadership as assessed by the LOQ and relationship-oriented SJT (SJT-L) would be positively related to the supervisors? and subordinates? ratings of the relationship-oriented leadership as assessed by the LOQ.The data were collected from supervisors (N = 87) and their subordinates (N = 160) in a government organization in Ankara. The results indicated that the expected division of SJT-T and SJT-R was not possible. Therefore, rather than developing two SJTs measuring task- and relationship-oriented leadership, a decision was made to develop a general SJT-L measuring context-specific leadership and the hypotheses were tested on an exploratory basis without making a distinction between SJT-T and SJT-R.It was found that the relationship between the SJT-L and supervisors? self ratings for task-oriented LOQ was significant but in the unexpected direction. However, the relationship between the SJT-L and subordinates? ratings for their supervisors? relationship-oriented leadership, using the LOQ, was positive and significant. Lastly, SJT-L was found to be a significant and unique predictor of subordinates? ratings of leadership performance. Limitations of the study are acknowledged and results are discussed along with some suggestions for future research.