Sanayisizleşme ve gelişmekte olan ülkeler açısından durum analizi
Deindustrialisation and structural supervision of developing countries
- Tez No: 345566
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sanayileşme sektörel gelişim modeli kapsamımda önemli bir paya sahiptir. Sanayide ki artış ekonomik büyüme hızına ivme kazandırmaktadır. Ekonomik gelişme süreci ile birlikte toplumda sektörel bazda değişiklikler meydana gelmektedir. Uluslar sanayileşirken sektörlerin bir sektörden diğer bir sektöre kaymasını Colin Clark kaçınılmaz olarak ifade eder. Ekonomik gelişme ile birlikte tarımda istihdam edilenler, sanayi sektörüne nazaran; sanayi sektöründe istihdam edilenler hizmet sektörüne nazaran azalma eğilimine girer ki bu gözlem Clark-Fisher Hipotezi olarak bilinir. Günümüzde ise gelişmekte olan ülkelerde sanayi sektörü milli gelirde yüksek paylar edinemezken hizmet sektörünün payı giderek yükselmektedir. Sanayisizleşme olarak adlandırılan bu durumun gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. İstihdamın sektörel dağılımı ve sektörlerin GSYH içindeki paylarına ait veriler bu çalışmada değerlendirilmeye çalışılmıştır. Gelişmekte olan ülke ekonomileri arasında yer alan Türkiye açısından ise veriler Türkiye?nin sanayileşmeden sanayisizleşme sürecine girdiğini işaret etmektedir. İşte bu tez çalışmasının asıl amacı bu savı sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Industrialisation has an important share as an sectorel development model. It is possible that the development in industry uprises the level of growing. There occurs sectorel changes in society with the development process of economy. Colin Clark states the fact that it is inevitable going under changes from one sector to another because of the deindustrialisation. There occurs decreases in agriculture employment according to the industry sectors and there are also decreases in industry sectors according to the serice sectory with the development of economy, this supervision is known as Clark Fisher Hypothesis. Nevertheless, developing countries have not a high share in indusrty sector; service sector?s share takes more and more rises. It is aimed to supervise this process called as ?deindustrialisation? in term of Turkey and other developing countries. It is also aimed to evaluate sectoral distribution and the data added value of sectors in GDP. From the angle of Turkey,one of the developing counrties,the data shows the fact that Turkey enters in the process of deindustrialisation from the industrialisation.