Fazlur Rahman'ın vahiy anlayışı
Fazlur Rahman's understanding of revelation
  1. Tez No: 345567
  2. Yazar: M. ABDULKADİR YILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, İslam dünyasının son dönemde yetiştirmiş olduğu büyük düşünür ve ilim adamı olan Fazlur Rahman?nın Vahiy Anlayışı?nı ele almaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle, vahiy temeline sahip dinler olarak kabul ettiğimiz Yahudilik ve Hıristiyanlığın vahiy anlayışlarını, tarihsel bir süreç çerçevesinde ele almaya çalıştık. Bunu yapış amacımız; toplumların zaman içerisinde değişen akıl yapılarının vahye ve kutsal metinlere bakışta nasıl bir değişikliğe sebep olduğunu anlamaktı. Daha sonra İslam âlemin de vahiy anlayışlarındaki farklılıkları ve bunun sebeplerini konumuz için kifayet edecek kadar değinmeye çalıştık. Böylelikle Fazlur Rahman?ın vahiy anlayışının gelenekte ne kadar yeri olup olmadığını aydınlatmak istedik. Son olarak, onun vahiyle ilgili kavramlara yüklediği anlamları ve bu kavramlardan hareketle onun vahiy ve Kur?an algısını ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca yeri geldikçe son bölümde Fazlur Rahman?nın vahiy anlayışına ve Kur'an görüşüne bazı tenkit ve değerlendirmelere de yer verdik.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the views of the great Muslim thinker Fazlur Rahman who has played important role the recent Islamic world. It is divided into three parts. Firstly we tried to examine the concepts of Jewish and Christian revelation historically. Our purpose is to understand the way of thoughts of society and the changes on belief or religion. Secondly, we tried to express the differences on the concept of revelation in Islam. Thus we aim to explain the place of Fazlur Rahman?s view on revelation in the Islamic tradition. Lastly we tried to understand how Fazlur Rahman understands the concept of Quran and revelation; in addition to this we also tried to se critics and attitudes of Fazlur Rahman revelation and Quran