Ebussuûd tefsirinde cihad kavramı
The concept of jihad in exegesis Ebussuud
- Tez No: 345576
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ebussuud Efendi, 30 Aralık 1491 tarihinde Çorum'un İskilip ilçesinde doğdu. İskilipli Şeyh Muhyiddin Mehmed Efendi'nin oğludur (anne tarafından da Ali Kuşçu'nun torunudur.). 1530'larda İstanbul, Bursa ve Rumeli'de kadılıklarda bulundu. Rumeli Kazaskerliği?nden sonra Sultan I. Süleyman devrinde 1545 tarihinde Şeyhülislamlığa getirdi. Başarılı olduğu için ölümünden sonra II. Selim devrinde de görevini sürdürdü. Kıbrıs'ın fethi gibi olayların kabulünde önemli rol oynadı. Sadece Osmanlı topraklarında değil bütün İslam coğrafyasında itibar sahibi ve eserleri günümüzde de kıymetini koruyan büyük bir İslam âlimidir. Önemli fetvalar hazırlayan Mehmed Ebussuûd, aynı zamanda bir şairdi. Birçok âlim yetiştirdiği için İlmiye sınıfı daha uzun bir müddet zayıflamadı. İrşadü?l-Aklu?s-Selim ila Mezaye?l-Kitabi?l-Kerim adlı tefsiri yüzyıllardır alanında en önemli eserlerden biridir. Cihad sözcüğü c-h-d kökünden türemiş,
Özet (Çeviri)
Ebussuud Efendi was born on 30 December 1491 in İskilip, a town in Çorum. He was the son of İskilipli Sheiyk Muhyiddin Mehmet Efendi ( he is the grandson of Ali Kuşçu maternally.) In 1530s, he served as judge in Bursa, İstanbul and Rumelia. Sultan Suleiman the Magnificent promoted him to Grand Mufti in 1545. For he was successful, he continued his service during the period of 2. Selim. He played an important role in the events like the approval of the conquest of Cyprus. He is a respected İslam scholar not only in Ottoman Empire, but also in the whole İslam world and his works of art are still worthy. Mehmet Ebussuud who gave important fatwas was also a poet. For he educated a lot of scholars, Intellectual Class didn't weaken for a long time during the Ottoman period. His exegesis, İrşadü?l-Aklu?s-Selim and Mezaye?l-Kitabü?l-Kerim, are the most important works in the field. The word Jihad is derived from the root of chd,